استان سمنان در روز اَکمَلتُ لَکُم دینکُم غرق در نور و شادی شد

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، غدیر نه یک واقعه تاریخی بلکه یک روز استثنایی در تاریخ اسلام است هجدهمین روز از ماه حج اما روز اَلیوم اَکمَلتُ لَکُم دینکُم است روزی که شیعیان در سراسر دنیا آن را جشن می گیرند، خیابان ها را آذین می بندند و با پخش شیرینی و شربت سعی در شیرین کردن کام هم شهری خود هستند.

استان سمنان در روز اَکمَلتُ لَکُم دینکُم غرق در نور و شادی شد

مردم استان سمنان اما از غروب چهارشنبه با آذین بندی معابر و ایجاد ایستگاه های صلواتی شور و شوق خود را در این بزرگ ترین عید دین اسلام نشان دادند همچنین مساجد، هیئت های مذهبی و بقاع متبرکه نیز هم زمان با عید غدیر غرق در شور و نور و شادی بود و مراسم مختلف این شب، شامل مولودی خوانی، سخنرانی مذهبی، برنامه های فرهنگی و معنوی با حضور پرشور مردم اجرا شد.

غدیر روز ولایتمداری

عید غدیر اما روز ولایتمداری است ایامی است که برای نسل جوان ولایت و مفهوم عمیق آن را تبیین کنیم و بگوییم که امروز اگر ایران اسلامی در میان شعله های خشم و جنگ و نفاق خاورمیانه باصلابت و امنیت چون ابراهیم در گلستان آتش ادامه حیات می دهد به واسطه ولایت است وگرنه تعداد کشورهایی که به پا خاستند اما چیزی نیافتند چراکه از نعمت ولایت محروم بودند، فراوان هستند.

این دلیل شادی مضاعف غدیر نسبت به سایر اعیاد است چراکه ما نعمت ولایت را چشم می گیریم که به ما صلابت و امنیت می بخشد و پس از 40 سال از پیروزی باشکوه انقلاب اسلامی هرگز دستاوردها و خدمات عزم ولایت فقیه به اسلام، فراموش نخواهد شد.

غدیر بهترین اعیاد

شیخ صدوق در اهالی درباره این روز می نویسد: پیامبر(ص) می فرمایند روز غدیر خم برترین عیدهای امت من است و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد، برادرم علی بن ابی طالب را به عنوان پرچم دار امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم توسط او راهنمایی شوند، و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به عنوان دین برای آنان پسندید.

درباره اهمیت غدیر مطالب زیادی بیان گردیده همان طور که شیخ طوسی از امام رضا(ع) روایت می نماید که روز غدیر در میان اهل آسمان مشهورتر است تا میان اهل زمین... اگر مردم ارزش این روز را می دانستند، بی تردید فرشتگان در هرروز ده بار با آنان مصالحه می کردند. لذا باید دانست که اهمیت غدیر تا چه اندازه است.

غدیر نزد سادات

آئین و جشن های ویژه غدیر در استان سمنان اما در روز پنج شنبه و جمعه نیز ادامه دارد و تکایا و مساجد و بقاع متبرکه میزبان خیل مردم در مراسم مولودی خوانی و سخنرانی مذهبی هستند امروز همچنین دیدار سادات که در زمره رسوم شیعیان و ایرانیان است، حضوری پررنگ در شهرها و روستاهایمان دارد ساداتی که مردم به نمایندگی از خاندان اهل بیت(ع) دست بوسی شان را می نمایند تا نشان دهند ارادتشان به آل الله تمامی ندارد.

درنهایت باید گفت غدیر مهم است چراکه از این روز به عنوان عیدالاکبر یاد کردند برای اینکه در این روز نه تنها حضرت علی(ع) به عنوان جانشین پیامبر(ص) معین می گردد، بلکه حضرت محمد(ص) بنا به امر الهی، اسامی جانشینان پس از خویش که همگی از نسل حضرت زهرا(س) و علی(ع) بودند را معرفی نموده و مژده ظهور حضرت مهدی(عج) را در آخر الزمان می دهد.

غدیر روزی سرنوشت ساز

بدون شک واقعه غدیر نقش سرنوشت سازی در معین مسیر آینده اسلام داشته است. واقعه ای که طی آن پیامبر اسلام(ص) مهمترین ماموریت خود را به انجام رساند. ماموریتی که انجام آن مساوی بود با تبلیغ رسالت، و کوتاهی از آن به منزله از بین رفتن زحمات چندین ساله پیامبر اکرم(ص) وبی نتیجه ماندن فداکاریهای مسلمانان صدر اسلام، بود.

و امیر مؤمنان(ع) در قسمت آخر خطبه معروف غدیریه خود چه خوش این روز را توصیف می نمایند: رحمت خدا بر شما ای مسلمانان، بعد از برگشت از این اجتماع بزرگ امروز [غدیر] را عید بگیرید: [و با انجام امور ذیل آن را بزرگ بشمارید]. نعمت را بر افراد خانواده و خویشاوندانتان گسترش دهید و نیکی و بخشش پیشه کنید. به برادران دینی خویش به قدر توان نیکی و بخشش کنید. خدای را در برابر نعمتهایی که به شما ارزانی داشته، شکرگزار باشید. کنار یکدیگر جمع شوید تا خداوند اجتماع شما را فراگیر و گیراتر سازد. به یکدیگر نیکی کنید تا خداوند به شما الفت و مهربانی بیشتر عنایت کند. نعمت های الهی را به یکدیگر تبریک و تهنیت گویید همان طور که خداوند [در این روز] با اعطای اجر و ثوابی بیش از دیگر اعیاد به شما تهنیت می گوید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "استان سمنان در روز اَکمَلتُ لَکُم دینکُم غرق در نور و شادی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان سمنان در روز اَکمَلتُ لَکُم دینکُم غرق در نور و شادی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید