باباکوهی شیراز گردشگاهی آرامش بخش

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، بقعه باباکوهی، گردشگاهی زیباست که در دامنه کوه صبوی، از ارتفاعات شمالی شهر شیراز واقع شده است؛ نقطه ای که از دیرباز مورد توجه شهروندان شیرازی و گردشگرانی بوده که در کنار بازدید از اماکن فرهنگی و تاریخی، طبیعت گردی را دنبال می نمایند.

باباکوهی شیراز گردشگاهی آرامش بخش

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، کوه صبوی شیراز، به واسطه احداث راستا پیاده روی، بسیاری از مشتاقان گردشگری و ورزش را به خود جذب می نماید؛ ارتفاعاتی که بقعه باباکوهی را در میانه خود دارد و از چشم اندازی بسیار زیبا بر فراز شیراز برخوردار است.

صعود به این کوه، نه تنها کار دشواری نیست بلکه هیجان انگیز و آرامش بخش نیز محسوب می گردد، کوهی که نقطه میانی آن جایگاهی است برای نشستن و لذت بردن از طبیعت کوهستان و هوایی پاک.

در این کوه دو غار وجود دارد که یکی در گذشته محل زندگی یکی از عارفان بوده است و درون دیگری اکنون آرامگاه ابوعبدالله محمد بن عبدالله معروف به ابن باکویه قرار گرفته است.

مقابل این غار ایوانی قرار گرفته است که از سنگ و گچ ساخته شده و در آن قطعه سنگی هست که شیروانی بر روی آن عبارتی نوشته و در خاتمه تاریخ 1235 را ذکر نموده است.

این کوه نامش را از همین باباکوهی که از بزرگان و مشایخ سده چهارم هجری بوده، علاوه بر آرامگاه باباکوهی، دارای چشمه آب و چندین اتاق است که گفته شده اتاق ها و گنبد مربوط به دوره قاجار و از آثار مویدالدوله طهماسب میرزا نوه فتحعلی شاه و حاکم فارس بوده که در سال 1275 ه. ق ساخته و بعدها مرمت شده است.

بقعه باباکوهی آخرین بار سال نود و یک توسط اوقاف و امور خیریه و تحت نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان فارس، مرمت شد.

باباکوهی

شیخ ابوعبدالله بن عبیدالله شیرازی مشهور به باباکوهی که لقب بابا را به دلیل سالک بودنش گرفته، سال 337 هجری قمری متولد شده و در سال 442 هجری قمری درگذشته است.

ابن باکویه شیرازی در جوانی به کسب دانش پرداخت و با علمای زمان خود نظیر شیخ ابوسعید ابوالخیر و خواجه عبدالله انصاری ملاقات داشته و از محضر آنها کسب دانش نموده است.

جامی شاعر قرن نهم نیز در نفحات الانس بسیار از باباکوهی یاد نموده و او را بزرگترین شاعر زمان خود دانسته است.

گفته شده عبدالله باکویه که دارای صفات حمید بود مسافرت های بسیار کرد و بعد از استفاده از محضر بزرگان و در خاتمه عمر به شیراز بازگشت و به دور از مردم شهر در کوه شمالی شیراز در غاری از کوه صبوی عزلت گرفته و به نیایش پرداخت و در سال 442 درگذشت و همان جا به خاک سپرده شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "باباکوهی شیراز گردشگاهی آرامش بخش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باباکوهی شیراز گردشگاهی آرامش بخش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید