بیان جزئیات خروج نیرو های آمریکایی از عراق از زبان رئیس تیم مذاکره کننده بغداد

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، معاون ارشد وزارت خارجه عراق و رئیس تیم مذاکره کننده عراقی در تبادل نظر های بغداد-واشنگتن از بند های ویژه خروج نیرو های آمریکایی از این کشور پرده برداشت.

بیان جزئیات خروج نیرو های آمریکایی از عراق از زبان رئیس تیم مذاکره کننده بغداد

به گزارش به نقل از پایگاه خبری المعلومه، عبدالکریم هاشم، معاون ارشد وزارت خارجه عراق و رئیس تیم مذاکره کننده این کشور در مصاحبه های راهبردی بغداد- واشنگتن از بند های ویژه خروج نیرو های آمریکایی از عراق پرده برداشت و اعلام نمود که هیچ عراقی وجود ندارد که راضی به حضور نیرو های بیگانه در کشورش باشد.

وی در مصاحبهیی تلویزیونی اعلام نمود: مصاحبه ها به مدت سه ماه میان طرفین ادامه دارد و بیشتر پیشنهاد ها و جزئیات روابط در نشست مجازی مطرح شده است و ساز و کار آن اخیرا بیان شد.

رئیس تیم مذاکره کننده عراق اضافه نمود: بند چهارم بیانیه مشترک تاکید می نماید که آمریکا باید به حاکمیت عراق، تصمیمات اتخاذ شده در دو قوه مقننه و مجریه احترام بگذارد. در این بند احترام به تصمیم مجلس درخصوص عقب نشینی نیرو های آمریکایی از عراق صراحتا عنوان شده و همچنین به عقب نشینی بخشی از نیرو های آمریکایی در ماه های اخیر اشاره شده است.

وی با بیان اینکه هیچ عراقی پیدا نمی گردد که حضور نیرو های بیگانه در اراضی خود را بپذیرد، گفت: نیرو های آمریکایی از فرایند (توافق شده) ائتلاف بین المللی خارج شده اند و عراق به صورت دیپلماتیک و سیاسی به این اقدامات غیرقانونی اعتراض نموده است.

در بیانیه دو کشور پس از نشست مشترکشان آمده است: آمریکا و عراق تشخیص داده اند که در سایه پیشرفت های قابل توجه در زمینه حذف تهدید داعش، آمریکا ظرف ماه های آینده به کاهش حضور نیرو های نظامی خود در عراق ادامه خواهد داد. همزمان با تمرکز دو طرف روی ایجاد یک رابطه امنیتی دوجانبه و مبتنی بر منافع دوجانبه، رایزنی ها با دولت عراق درباره شرایط نیرو های باقی مانده در عراق ادامه خواهد یافت.

نخستین جلسه مذاکرات راهبردی بغداد-واشنگتن پنج شنبه هفته گذشته به صورت ویدئو کنفرانس شروع و در روز آدینه با صدور بیانیه ای مشترک انتها یافت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "بیان جزئیات خروج نیرو های آمریکایی از عراق از زبان رئیس تیم مذاکره کننده بغداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیان جزئیات خروج نیرو های آمریکایی از عراق از زبان رئیس تیم مذاکره کننده بغداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید