تاریخ نگاری اتفاقات و ثبت خاطرات قضات در پژوهشگاه قوه قضاییه، تشکیل اداره قوانین در آینده نزدیک

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، رییس پژوهشگاه قوه قضاییه در دیدار با قضات شهرستان میبد گفت: ثبت خاطرات برخی قضات بازنشسته یا کسانی که در آستانه بازنشستگی هستند، از جمله برنامه های پژوهشگاه قوه قضاییه است تا سوابق و تجربه ها ثبت و ضبط شده و در اختیار سایر قضات قرار گیرند.

تاریخ نگاری اتفاقات و ثبت خاطرات قضات در پژوهشگاه قوه قضاییه، تشکیل اداره قوانین در آینده نزدیک

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ دکوراسیون، دکتر سید حجت اله علم الهدی در سفر خود به استان یزد، در جمع قضات دادگستری شهرستان میبد، اظهار کرد: در این چند ماه معین شد فاصله زیادی بین پژوهشگاه و بدنه دستگاه قضایی وجود دارد. به ویژه قضات منتقد بودند که پژوهشگاه قوه قضاییه باید برای قوه قضاییه باشد و در آن به روی قضات باز باشد لذا باید نیاز های علمی و پژوهشی قضات را در دستور کار خود قرار دهیم.

وی با تاکید بر جایگاه موثر و خوب پژوهشگاه به برخی برنامه های آینده اشاره کرد و گفت: فراخوانی برای همکاری قضات داوطلب به زودی اعلام خواهد شد تا با دعوت از اساتید، ما و قوه را در بحث های علمی کمک دهند.

علم الهدی با بیان اینکه پژوهشگاه قوه قضاییه باید اتاق فکر قوه قضاییه باشد، شرح داد: در صدد شناسایی ظرفیت های موجود از درون قوه قضاییه و استخراج نظام مسائل قوه قضاییه هستیم تا چالش های قوه قضاییه به صورت عملیاتی حل شود.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه به برخی دیگر از اهداف و برنامه ها در راستای به کارگیری ظرفیت قضات و استادان اشاره و اظهار داشت: کمیته ها و کارگروه هایی با ترکیب دانشگاهی و قضایی تشکیل خواهد شد و در تلاشیم موضوعات و چالش های مختلف قوه قضاییه را با چنین ترکیبی حل و فصل کنیم.

وی واسطه گری بین دانشگاه و قوه قضاییه را یکی از ماموریت های تعریف شده برای پژوهشگاه معرفی کرد و گفت: هم دانشگاه به قوه قضاییه نیاز دارد هم قوه قضاییه به دانشگاه و مادامی که رشته حقوق ارتباطی با دستگاه قضایی نداشته باشد، نباید انتظار داشت رساله ها و انتها نامه ها به حل چالش ها کمک کند.

وی ضمن تاکید بر ضرورت ارتباط دو سویه میان دانشگاه و قوه قضاییه ادامه داد: در مطالعات تطبیقی می توان اقدامات و برنامه های جدی به کار گرفت. همچنین از ظرفیت حوزوی و فقهی استفاده کرد و برای بسکمک از مسائل می توان راه حل علمی و مطالعات تطبیقی و میدانی انجام داد.

حمایت از انتها نامه ها، بازدید های قضایی گروه های علمی، ارائه آموزش های حقوقی توسط قضات به مخاطبان حقوقی، تشکیل انجمن علمی، تامین نیاز های علمی و پژوهشی قضات در بحث انتشار مقالات و کتب و درج در نشریات، تاریخ نگاری اتفاقات و حوادث جاری قوه قضاییه یا همان ثبت خاطرات قضات با هدف کسب تجربه، تداوم برگزاری نشست های نقد رای با چارچوب های معین از دیگر برنامه های تعریف شده از سوی ریاست پژوهشگاه قوه قضاییه در جمع قضات شهرستان میبد بود.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه در تشریح تاریخ نگاری اتفاقات و حوادث جاری قوه قضاییه خاطر نشان کرد: ثبت خاطرات برخی قضات بازنشسته یا کسانی که در آستانه بازنشستگی هستند، از جمله برنامه های پژوهشگاه قوه قضاییه است تا سوابق و تجربه ها ثبت و ضبط شده و در اختیار سایر قضات قرار گیرد.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه در بخش دیگری از اظهارات خود از تشکیل اداره قوانین در پژوهشگاه قوه قضاییه خبر داد و اظهار داشت: این اداره چندین برنامه دارد از جمله اینکه می تواند برای اظهار نظر قوه قضاییه، طرح ها و لوایح مطرح شده در مجلس که قوه قضاییه همواره از آن بی خبر است، بسیار مفید واقع شود.

دکتر علم الهدی دراینباره اضافه نمود: بسکمک از طرح و لوایح مطرح شده در مجلس بدون نظر قوه قضاییه تصویب می شود که هر کدام از بند ها و ماده های آن می تواند در قوه قضاییه ایجاد پرونده کند، اما با وجود این اداره، چنین مسئله ای رفع خواهد شد.

آسیب شناسی قوانین موجود از منظر قضات، پیگیری اصلاح قوانین، آموزش قوانین جدید به قضات و همچنین آموزش رویکرد، اهداف و جزییات ریز قوانین جدید به دانشجویان از طریق همکاری با معاونت حقوقی از دیگر فعالیت های تعریف شده برای این اداره از سوی رییس پژوهشگاه قوه قضاییه بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تاریخ نگاری اتفاقات و ثبت خاطرات قضات در پژوهشگاه قوه قضاییه، تشکیل اداره قوانین در آینده نزدیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ نگاری اتفاقات و ثبت خاطرات قضات در پژوهشگاه قوه قضاییه، تشکیل اداره قوانین در آینده نزدیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید