توسعه شهری کار زمین شناسان را سخت کرد ، ساخت وساز در حریم گسل ها

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: ما در کوشش برای تهیه نقشه گسل های 5 کلانشهر کشور هستیم اما به علت توسعه شهری در حریم بسیاری از گسل ها و ساخت وسازها و اضافه شدن مؤلفه هایی مانند مترو، امکان دسترسی به اطلاعات گسل ها برای انجام مطالعات وجود ندارد یا سخت است.

توسعه شهری کار زمین شناسان را سخت کرد ، ساخت وساز در حریم گسل ها

به گزارش وبلاگ دکوراسیون به نقل از ایسنا، دکتر رضا شهبازی با بیان این که توسعه شهری، فرآیند شناسایی گسل را سخت تر نموده است، گفت: هرچه یک پیمایش مطالعاتی به زمین بکرتری دسترسی داشته باشد و در آن ساخت و ساز کمتر اجرا شده باشد، بهتر می توان به حقایق زمین دسترسی داشت.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به توسعه شهری، بسیاری از اطلاعات را از دست داده ایم، بیان نمود: گسل های هر منطقه با علائمی در سطح یا عمق زمین خود را نشان می دهد و از آن جمله می توان به پستی و بلندی های سطحی و تغییرات کیفیت و تراز آب های زیرزمینی اشاره نمود.

شهبازی گفت: وقتی با سطح ساخته شده روبرو شویم، منابع آبی آن منطقه دیگر دستکاری شده اند و دیگر نمی توان انتظار داشت که از علائم نابی که زمانی طبیعت در اختیار ما گذاشته بود، برای این طرح استفاده کرد.

  • تبعات توسعه شهری برای زمین شناسان

این محقق در پاسخ به این سوال که در مناطقی که ساختمان سازی اجرا شده است چگونه به داده های مورد احتیاج برای تهیه این نقشه ها دسترسی پیدا می کنید، گفت: در گذشته اطلاعاتی در زمینه گسل ها در دسترس بود، اما الان اطلاعات رخنمون های گسل ها از دسترس ما دور شده و ضروری است دستگاه هایی که مرتبط با امر ساخت و ساز هستند، برای سازه های با درجه اهمیت بالا مانند بیمارستان ها، آتش نشانی ها و مدارس که بر روی زون گسل ها قرار دارند، تدابیری بیندیشند.

شهبازی، هدف از تهیه نقشه های گسل ها را جلوگیری از ساخت و ساز در زون گسل ها و انتقال سازه ها از زون گسلی بیان نمود و اضافه نمود: علاوه بر آن کوشش می گردد که از این به بعد اطلاعات و داده های آیین نامه های ساخت و ساز دقیق تر گردد و استانداردهای ساخت و ساز ارتقا پیدا کند.

مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به تخریب پلدختر (یکی از شهرهای استان لرستان که در سیل بهار سال جاری آسیب جدی دید) پس از سیل، دلیل آن را ساخته شدن شهر در منطقه سیل خیز دانست و گفت: اگر خاستگاه یک توسعه عمرانی، صنعتی یا کشوری با ساختارهای مخاطراتی تطابق داده گردد، می تواند در کاهش عوارض مخاطرات موثر باشد.

این محقق، گسترش و توسعه شهری را از جمله ضرورت های تهیه نقشه های تدقیق گسل ها بیان نمود و اضافه نمود: اولین گزارش مدون تدقیق گسل های تهران در اواسط دهه 60 شمسی انجام و در اوایل سال 1371 این گزارش بازنشر شد و در یک بازه زمانی 20 ساله در دهه 1380 سلسله گزارش های لرزه زمین ساختی انتشار یافت.

  • سابقه تدقیق نقشه های گسل

مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه رویه ثبت زلزله ها و پایش گسل ها از موضوعاتی است که از سال های گذشته مورد توجه محققان این حوزه قرار گرفته است، گفت: سابقه تدقیق نقشه های گسل از زمان تاسیس سازمان زمین شناسی یعنی حدود 60 سال پیش بود.

شهبازی اضافه نمود: در آن موقع هیچ نوع اطلاعاتی در زمینه پوسته زمین ایران وجود نداشت و به غیر از منطقه زاگرس در جنوب غربی کشور، اطلاعات عمیقی از کل کشور در اختیار نبود.

این محقق گفت: اولین چاه نفت در مسجدسلیمان (در استان خوزستان) با عنوان چاه شماره یک حفر شد و در ادامه مطالعات برای کشف نفت و گسترش حفاری ها، مطالعات زمین شناسی نیز اجرایی شد، ولی به غیر از این مناطق برای سایر مناطق اطلاعاتی نداشتیم.

  • اهمیت زیاد گسل ها

مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به برنامه این سازمان برای تهیه نقشه های گسل ایران، اظهار کرد: اطلاعات مربوط به گسل ها برای ما بسیار مهم است. چون خاستگاه یکی از انواع مخاطرات طبیعی به شمار می فرایند.

شهبازی با بیان اینکه ایران با خطرات طبیعی متعدد و متنوعی روبرو است، ادامه داد: اما زمین لرزه ویژگی های خاصی دارد. در یک زمان کوتاه و در یک منطقه محدود تخریب بسیار بالایی را ایجاد می نماید و بر اساس آمارهای موجود جهانی در سال 2018 میلادی بیشترین مرگ و میر مربوط به زمین لرزه بود.

مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با اشاره به سیل سال جاری که نیمی از کشور درگیر آن شدند، بیان نمود: خطراتی مانند سیل، خشکسالی و توفان های گرد و غبار فرسایشی هستند ولی در زلزله مرگ ومیرهای زیادی رخ می دهد که از آن جمله می توان به تلفات انسانی زلزله های رودبار، طبس، بم، ورزقان و کرمانشاه اشاره نمود.

  • تهیه نقشه گسل 5 کلانشهر

این محقق در ادامه این گفت وگو به تهیه نقشه گسل 5 کلانشهر تهران، مشهد، تبریز، کرج و کرمان اشاره نمود و گفت: با برگزاری جلساتی تاکید بر تهیه نقشه گسل های همه کلانشهرها بود و بر اساس مصوبات، شهرهایی که بیش از 500 هزار نفر جمعیت دارند، مشمول اجرای این مطالعات هستند.

شهبازی گفت: مخاطب خاص این نقشه ها سازمان راه و شهرسازی و وزارت کشور است. ضمن آنکه وزارتخانه هایی مثل نیرو، نفت و شهرداری ها از دیگر بهره برداران این نقشه ها به شمار می فرایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "توسعه شهری کار زمین شناسان را سخت کرد ، ساخت وساز در حریم گسل ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه شهری کار زمین شناسان را سخت کرد ، ساخت وساز در حریم گسل ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید