جشن خردادگان ، یادگاری از آیین های نیاکان اهورایی سرزمین ایران

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، از روزگاران کهن برای این سرزمین سبز، میراث و آیین هایی به یادگار مانده که در گذشته ای نه چندان دور، رنگ و بوی دیگری داشتند و هنوز در گوشه و کنار این سرزمین باستانی، جشن هایی برگزار می شوند که یاد و خاطره آن روزها را زنده نگه داشته اند. ایرانیان برای هر اتفاق خوشایندی جشن یا نیایش همگانی برگزار می کردند. یکی از جشن های ایرانی به نام جشن خردادگان در روز ششم از ماه خرداد (خرداد روز)، به مناسبت برخورد نام ماه و روز برگزار می شد. خرداد پنجمین امشاسپند از شش امشاسپند در آیین ایران باستان است. خرداد در زبان پهلوی، هَئورْوَتات Haurvatat نشانه کمال و رسایی و در عالم مادی و زمین به معنای نگاهبانی آب با خرداد است. نیاکان اهورایی ما در جشن باستانی خردادگان به چشمه ها، کنار رودخانه و ساحل دریاها می فرایند و پس از ستایش اهورامزدا، روز را با جشن و شادی در کنار خانواده گذرانده و به یکدیگر گل نیلوفر یا یاس هدیه می دهند. در گاهشماری زرتشتیان هر سال دوازده ماه سی روز دارد و یک پنج روز که به آن پنجه می گویند. هرکدام از این ماه ها نامی دارند، مانند: فروردین، خرداد، بهمن و... و هرگاه روز و ماه باهم یکی شوند، ایرانیان آن روز را جشن می گیرند. روز ششم هر ماه خرداد نام دارد. خرداد به معنای کمال و درستی و نام یکی از امشاسپندان آیین زرتشتی هست. خرداد روز در ششم خرداد ماه و به مناسبت هم نام شدن ماه و روز برگزار می گردد و بدلیل سی و یک روزه بودن برخی از ماه ها در گاهشماری خورشیدی، روز ششم ماه خرداد یا همان خردادگان با چهارم خرداد برابر می گردد. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه شوید تا بدانید که جشن خردادگان چیست.

جشن خردادگان ، یادگاری از آیین های نیاکان اهورایی سرزمین ایران

جشن خردادگان چیست

این جشن در ششمین روز از سومین ماه سال برگزار می گردد. برگزاری جشن باستانی خردادگان به مناسبت و بزرگداشت صندلی آن در اندیشه ایرانیان هست. در کتاب بندهش درباره خردادگان نوشته شد: ...ششم از مینویان، خرداد است، او از آفرینش گیتی آب را به خویش پذیرفت، خرداد روز، سرور سال، ماه و روزهاست. او را به گیتی آب خویش است. چنین گویند: هستی، زایش و پرورش همه موجودات مادی دنیا از آب بوده و زمین را نیز آبادانی از اوست گل سوسن، گل ویژه امشاسپندبانو خرداد می باشد. ...این را نیز گویند که هر گلی از آن امشاسپندی است و باشد که گویند:... سوسن خرداد را... و بهترین نماد خرداد روز گل سوسن می باشد. سوسن نشانه پاکی بوده و نماد آزادی بشمار می رود. خرداد روز، حمایت از آب و شادابی گیاهان است و همچنین مظهر تندرستی و سلامتی هست.

آیین های جشن باستانی

از آیین های جشن باستانی خردادگان، رفتن به کنار رودخانه و سرچشمه ها، تن شویی در آب و خواندن نیایش ها در کنار خانواده همراه با شادی و سرور هست. در متن های پهلوی آمده که اندرز انوشه روان آذرپاد مهر اسپندان یادآور در خرداد روز جوی کن که در حقیقت تاکید بر توجه ویژه به حفظ و نگهداری مکان هایی دارد که آب از آنجا سرچشمه می گیرد و جاری می گردد. شاید از خود بپرسیم جشن خردادگان چیست و دلیل برگزاری آن چه بود. برگزاری این جشن برای کشاورزان سودمند بوده و از جشن های آیینی هست، چون در ماه خرداد آب برای کشاورزی احتیاج اساسی بوده و با برگزاری این جشن، باران بخشایش اهورامزدا به زمین می بارد و زمین را آبیاری می نماید. بدین منظور، کشاورزان برای خشنودی از بارش بیشتر باران به این جشن ارج نهاده و از آن سپاسگزاری می نمایند. در روز جشن خردادگان لباس نو می پوشند و جشن را با خواندن شعر و سرود برگزار می نمایند.

منبع: همگردی

به "جشن خردادگان ، یادگاری از آیین های نیاکان اهورایی سرزمین ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن خردادگان ، یادگاری از آیین های نیاکان اهورایی سرزمین ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید