خبرنگاران سلامت جسمی در گرو سلامت روانی

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، تهران - خبرنگاران - یک روان درمانگر معقتد است، سلامت جسمی بدون سلامت روانی فرد که جامعه را می سازد، قابل تعریف نیست.

خبرنگاران سلامت جسمی در گرو سلامت روانی

بهار ابریشمی روز دوشنبه به خبرنگار وبلاگ دکوراسیون گفت: سلامت و بهداشت روانی هر فرد، چنانچه بیشتر از سلامت جسمانی اهمیت نداشته باشد حداقل به همان اندازه مهم و قابل توجه است. فرد برخوردار از سلامت روانی، توانایی احترام به خود را دارد، می تواند توانایی هایش را در حد واقعی و همان طور که هست قلمداد کند، دوستی و احترام دیگران را جلب کند، نیازهای زندگی شخصی اش را تأمین و از اعتماد به نفس بالا و روحیه ایی شاد برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه روانشناسان حوزه سلامت روان معتقد هستند که قابلیت برقراری ارتباط هماهنگ و موزون با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی و عادلانه و مناسب را به دنبال خواهد داشت، اضافه نمود: سلامت انسان بدون سلامت روانی فرد که جامعه را می سازد، قابل تعریف نیست.

ابریشمی توضیح داد: این در حالیست که اختلالات روان پزشکی برعکس بیماری های جسمی علاوه بر بیمار، افراد خانواده و جامعه را نیز تحت تأثیر قرار می دهد و در صورت عدم درمان و تداوم، موجب کاهش بازدهی و توانایی، اخراج از محیط کار و خسارت های مادی فراوان می گردد.

این روان درمانگر با اشاره به ضرب المثل قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید، اضافه نمود: انسان تا زمانی که احساس رفاه و بی دردی می نماید از رنج و غم دیگران خبری ندارد و هنگامی که ناخوشی و بیماری به سراغ فرد یا افراد آمد آن موقع است که قدر سلامت جسمی و یا حتی سلامت روان خود را خواهد درک کرد.

ابریشمی با بیان اینکه اکنون که خطر ابتلا به بیماری کووید 19 تقریبا همه جا شایع شده باید به دور از ترس و فرافکنی به توصیه های پزشکی به دید دستوری نگاه کرد، گفت: فرد یا افرادی که تا پیش از این دچار مشکل و یا ناخواسته درگیر درد و رنج جسمی و روانی شده اند به این توصیه ها کاملا اشراف داشته و به هشدارهای بهداشتی توجه خواهند کرد و در مقابل افرادی که از توصیه های پزشکی به سادگی گذر می نمایند، در زمانی که به بیماری دچار شدند قدر سلامتی خود را بیشتر از دیگران دریافت خواهند کرد.

وی توضیح داد: به توصیه مراکز بهداشت و درمان افراد عظیم سال بویژه بالای 65 سال، زنان باردار و افرادی که نارسایی های قلبی و ریوی دارند در وهله نخست و بیماران دارای اختلالات روحی و روانی از جمله افسرده و روانپریش حاد بیشتر در معرض ابتلاء به کرونا ویروس قرار دارند، از این رو باید با توصیه پزشکان آنان را در قرنطینه قرار داد و چنانچه این افراد علائمی مانند تنگی نفس پیدا کردند حتماً به مراکز درمانی ارجاع داده شوند.

این متخصص روانپزشک ضمن درخواست توجه به توصیه های بهداشتی و پزشکی تاکید نمود: مصرف مایعات، استراحت کافی، مصرف میوه و سبزیجات می تواند فرایند ابتلا به بیماری کرونا را کند کرد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران سلامت جسمی در گرو سلامت روانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سلامت جسمی در گرو سلامت روانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید