داروهای مجاز در دوران شیردهی

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، کارشناسان سلامت معتقدند برخلاف یک باور رایج، مصرف اغلب داروها در زمان شیردهی برای نوزاد بی خطر است چرا که به طور معمول دوز ناچیزی از دارو از جریان خون مادر به شیر منتقل می گردد.

داروهای مجاز در دوران شیردهی

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، شیر مادر بهترین گزینه تغذیه ای برای نوزاد است. با این حال درصورتیکه مادر مجبور به مصرف دارو در دوران شیردهی باشد ممکن است پرسش هایی برای او در خصوص تاثیرات احتمالی دارو بر ترکیبات شیر مطرح گردد.

پزشکان در رابطه با احتمال نفوذ داروها به شیر مادر اینطور می گویند که تقریبا تمامی داروها که در جریان خون وجود دارند تا حدودی وارد شیر مادر می شوند اما مقدار نفوذ اغلب داروها به شیر مادر بسیار پایین است و نمی تواند خطر جدی را متوجه نوزادان کند اگرچه استثناهایی نیز وجود دارد. بعضی از داروها به میزان قابل توجهی در شیر مادر انباشته می شوند که این داروها باید به طور جداگانه مورد آنالیز قرار گیرند.

پزشکان همچنین در آنالیز های خود به سن و وضعیت سلامت نوزادان و چگونگی تاثیر داروهای موجود در شیر مادر بر آنان پرداخته و متوجه شدند که داروهای مصرفی مادر که وارد شیر شده بیشترین آسیب را به نوزادان نارس، نوزادانی که به لحاظ پزشکی در وضعیت پایداری قرار ندارند و نوزادانی که دچار مسائل کلیوی هستند، وارد می نماید.

این خطر برای نوزادان شش ماهه و بالاتر که از وضعیت مطلوب جسمی برخوردارند و بدن آنان این قابلیت را دارد تا داروها را در سراسر بدن جابجا کند، کمترین میزان است. علاوه بر این، یک سال پس از زمان آغاز شیردهی به دلیل کاهش میزان شیر مادر، میزان داروی کمتری به شیر منتقل می گردد.

بنابر این گزارش مصرف اغلب داروها در دوران شیردهی بی خطر است. هرچند، تعداد محدودی دارو وجود دارد که مصرف آن ها در این دوران توصیه نمی گردد چرا که سلامت نوزاد را به خطر انداخته و ضروری است داروهای جایگزین پیشنهاد گردد.

بنابر گزارش وبلاگ دکوراسیون به نقل از مایوکلینیک، از جمله داروهایی که مصرف آن ها در دوران شیردهی و با بعضی ملاحظات بی خطر است می توان به موارد زیر اشاره نمود:

داروهای مسکن: استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن (تنها در کوتاه مدت)

داروهای ضد میکروبی: فلوکونازول، میکونازول و کلوتریمازول (مصرف حداقل میزان)، پنی سیلین، سفالوسپورین

آنتی هیستامین ها: لوراتادین، فکسوفنادین

ضد احتقان ها: در مصرف داروهای حاوی سودوافدرین باید دقت داشت زیرا این ماده می تواند میزان شیر را کاهش دهد.

قرص های پیشگیری از بارداری: داروهای ضد بارداری پروژستین از قبیل مینی پیل

داروهای گوارشی: فاموتیدین، سایمتیدین

داروهای افسردگی: پاروکستین، سرترالین، فلووکسامین

داروهای یبوست: دوکوزات

با این حال باید در نظر داشت که این فهرست شامل تنها بخشی از داروهایی است که مصرف آنها در دوران شیردهی بلامانع است و برای اطلاعات کامل حتما باید با پزشک متخصص مشورت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "داروهای مجاز در دوران شیردهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهای مجاز در دوران شیردهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید