در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ تحمل مسائل یا خدمت به اجنبی؛ تنگنا های اقتصادی و مسائل روحی پیش روی پرستاران

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، در حال حاضر پرستاران از مسائل معیشتی و روحی و فشار زیاد کار رنج می برند.

در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ تحمل مسائل یا خدمت به اجنبی؛ تنگنا های اقتصادی و مسائل روحی پیش روی پرستاران

به گزارش خبرنگار ، با وجود اینکه پرستاران همیشه در صف مقدم ارائه نمایندگان خدمات بهداشتی درمانی به بیماران و مراجعه نمایندگان هستند متاسفانه همیشه با بعضی بی مهری ها و کم لطفی ها روبرو بوده اند و با آن که بیشترین زحمت را برای درمان بیماران می کشند اما در تبعیض هایی آشکار با دیگر گروه های جامعه پزشکی به سر می برند و همین مسئله باعث بروز مسائل روحی، جسمی و ایجاد استرس شغلی برای آنها شده است.

در حال حاضر یکی از مسائل مهم پرستاران اجرا نشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که 12 سال پیش در مجلس به تصویب رسیده اما به دلیل بعضی بی عدالتی ها هنوز اجرا نمی گردد، تا جایی که بعضی از پرستاران مجبور هستند برای تأمین مسائل معیشتی زندگی خود پس از خاتمه شیفت کاری، برای انجام شیفت دوم به بیمارستان و یا مرکز درمانی دیگر مراجعه نمایند.

سال جاری سرپرست وزارت بهداشت با برگزاری جلسات متعددی با سازمان های مختلف قول رفع بعضی مسائل جامعه پرستاری و جذب 19 هزار پرستار را داد.

سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار ، درباره مسائل پرستاران طرحی گفت: براساس آخرین بازنگری و آنالیز های اجرا شده بین سازمان برنامه و بودجه و امور استخدامی و وزارت بهداشت، قرار شد 18 هزار پرستار در سال های 98 و 99 برای تعداد تخت هایی که وزارت بهداشت آماده نموده و قابلیت بهره برداری دارد، استخدام شوند.

نمکی اضافه نمود: طی برگزاری جلساتی با مسئول امور پرستاری وزارت بهداشت به این نتیجه رسیدیم که صندلی های خاصی در نظام خدمت برای پرستاران معین کنیم تا از ظرفیت پتانسیل بالای آن ها به اندازه کافی استفاده گردد.

جذب 19 هزار پرستار تا 2 سال آینده

حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت در تبادل نظر با خبرنگار ، درباره رفع مسائل جامعه پرستاری گفت: در حال رایزنی با سازمان های ذی ربط در جهت رفع مسائل پرستاران هستیم تا فشار کاری از روی دوش آن ها برداشته گردد.

وی ادامه داد: کمبود نیروی پرستاری در کشور یکی از مهم ترین مسائل پرستاری است؛ این موارد در مجلس مطرح شده و قول هایی مساعد در جهت جذب نیروی پرستار به ما داده اند.

حضرتی اضافه نمود: با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و سازمان برنامه و بودجه جلساتی متعدد برگزار شده است و به ما قول داده اند که برای سال های 98 و 99 تعداد 19 هزار پرستار را جذب نمایند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اگر ما بتوانیم یک بودجه پایداری را برای جذب پرستار در نظر بگیریم یکی از بزرگترین مسائل ما رفع می گردد، اضافه نمود: جذب نیروی پرستار، مشکل اضافه کاری اجباری و کمبود نیرو ها را رفع می نماید و بسیاری از مسائل پرستاران نیز رفع می گردد.

وی اضافه نمود: با جذب پرستار بازنشستگی زودتر از موعد که حق آن ها بوده مرتفع می گردد و امیدوارم این مسئله هرچه سریعتر انجام گردد.

حضرتی ادامه داد: معوقات بعضی از دانشگاه ها به روز و یا با تاخیر پنج یا 6 ماهه است، اما بعضی از دانشگاه ها با تاخیر 14 ماهه در پرداخت مطالبات پرستاران روبرو هستند.

کمبود 150 هزار پرستار در کشور

اصغر دالوندی رئیس سازمان نظام پرستاری در تبادل نظر با خبرنگار ، اظهار کرد: یکی از مهم ترین مسائل پرستاری این است که بعضی از پرستاران منتظر طرح بوده و تعداد دیگری از پرستاران به دلیل نداشتن انگیزه کافی این حرفه را رها نموده و خانه نشین شده اند.

وی ادامه داد: به دلیل زنانه بودن شغل پرستاری همیشه یک دهم آن ها به خاطر مسائل زایمان در مرخصی به سر می برند و امروزه تعداد پرستاران از نظر شاخص تخت از هشت 1.8 و از نظر جمعیت به ازای هر هزار نفر تنها سه پرستار در کشور فعالیت می نماید.

دالوندی با اشاره به اینکه امروزه کشور نیازمند 150 هزار نیروی پرستار است، اضافه نمود: در نظام مدیریتی نیروی انسانی ما باید علاوه بر جلب و جذب پرستار به کار حفظ، نگهداری همچنین ارتقای نیروی انسانی آن بپردازیم، زیرا وقتی نیرویی را جذب می کنیم باید توان حفظ آن نیرو را داشته باشیم.

رئیس سازمان نظام پرستاری تأکید کرد: قانون بهره وری، سختی شغل، بازنشستگی پیش از موعد، اضافه کاری اجباری و عدم اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری از جمله مسائل امروزه پرستاران در کشور است.

وی اظهار کرد: صلاحیت پرستاری یکی از مسائل اساسی امروز جامعه است، زیرا عده ای پرستارنما در جامعه و بیمارستان خدمات پرستاری را می بلعند و چنین افرادی تنها توانسته آمپول تزریق نمایند و این افراد تحت عنوان مراقبت در بیمارستان یا منازل مشغول به کار پرستاری هستند.

دالوندی اضافه نمود: اگر بیماری در اثر تزریق آمپول دچار تشنج گردد، افرادی که کار پرستاری را از آن ها دزدیده اند نمی توانند تشنج بیمار را درمان نمایند و به همین دلیل من نامه ای به وزارت ارشاد نوشتم تا کسی تحت عنوان پرستار حق نداشته باشد فعالیت کند.

معطلی پرستاران فارغ التحصیل برای گذراندن طرح

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه ما باید پرستاران را تحت پوشش بیمه ای قرار دهیم تا آن ها از لاک بیمارستان بیرون بیایند، گفت: در همه جای جهان پرستاران تنها در بیمارستان مشغول به فعالیت نبودند بلکه در جامعه و در منازل تحت طرح هایی مانند هوم کر مشغول به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران هستند و ما نیز باید مانند جهان عمل کنیم تا اقبال مردم نسبت به پرستاران افزایش پیدا کند.

وی اضافه نمود: بر اساس مصوبه قانون، پرستاران باید نسبت به طول مدت تحصیل رایگان 2 سال برای کشور خدمت نمایند که متأسفانه بسیاری از پرستاران در حدود 6 ماه یا بیشتر در نوبت گذراندن طرح معطل مانده اند و همین مسئله مانع از فعالیت آن ها در جامعه و حوزه سلامت شده است.

دالوندی گفت: من به وزیر بهداشت نامه ای در مورد معطلی پرستاران طرحی نوشته ام که نتیجه این شد که به هر دانشگاه برای جذب پرستار در حوزه طرح چهار ماه مهلت داده گردد و در صورت پیدا نشدن فضا آن پرستار آزاد شده تا در بخش خصوصی و یا هوم کر مشغول به فعالیت گردد تا جامعه از این نیروی زحمت کش و کاردان بهره مند گردد.

بی عدالتی و کار زیاد، مشکل اصلی پرستاران

یک پرستار با سابقه بیمارستان شریعتی در تبادل نظر با خبرنگار ، اظهار کرد: یکی از اصلی ترین مسائل پرستاری این است که پزشکان در راس همه امور ما قرار دارند و متاسفانه ما خودمان اختیاری از خود نداریم و در انجام هر کاری باید از پزشک مربوطه اجازه آن را بگیریم.

وی ادامه داد: متاسفانه در بیمارستان ها و مراکز درمانی تبعیض، بی عدالتی و پزشک سالاری حاکم است و حتی دانشجویان پزشکی ارجعیت نسبت به پرستاران با سابقه دارند، به طوری که من به عنوان یک پرستار باسابقه نمی توانم حتی به یک دانشجوی پزشکی کاری را بگویم. همه فضا های بیمارستان ها، پارکینگ و اتاق های استراحت در اختیار پزشکان است و به طور مثال برای استراحت از آلاچیق این مراکز درمانی استفاده نمایند، اما من پرستارم با سابقه اجازه استفاده از این امکانات را ندارم.

این پرستار باسسابقه در مورد مدت زمان طولانی شیفت کاری اش گفت: شیفت کاری متفاوت و تا 18 ساعت نیز بعضی همکاران کار می نمایند هر چند که این مدت زمان غیر قانونی است، اما مسئولان بالادست بیمارستان ها تغییراتی در قانون ایجاد نموده اند.

وی گفت: ما به سازمان های مختلف مکاتباتی انجام داده ایم اما کسی حرف ما پرستاران را تا به امروز گوش نمی دهد حتی موقع استراحت در انجام شیفت باید از مرخصی های سالیانه مان باید استفاده کنیم.

تبعیض و همدل نبودن تیم درمان کیفیت کار درمان را کاهش می دهد

یک پرستار با سابقه کار 24 سال در بیمارستان میلاد در تبادل نظر با خبرنگار،اظهار کرد: محیط تبعیض گونه در بیمارستان ها ما را وادار به گوشه نشینی نموده است، اما متاسفانه در بیمارستان ها برای پرستاران عزت و احترامی قائل نبوده و هیچ امکاناتی در اختیار ما قرار ندارد.

این پرستار با سابقه بیمارستان میلاد اضافه نمود: وقتی که در یک محیط تبعیض و بی عدالتی وجود داشته باشد کیفیت کار درمان کاهش پیدا می نماید، زیرا ارائه خدمات بهداشتی و درمانی یک تیمی است که به دلیل بی عدالتی ها اتحاد این تیم کمرنگ می گردد.

وی گفت: متاسفانه پرستاران با مسائل معیشتی روبرو هستند به همین دلیل بعضی از آن ها مجبور بوده پس از خاتمه شیفتشان در یک مرکز درمانی دیگر مجددا مشغول به کار شوند.

انتهای پیغام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ تحمل مسائل یا خدمت به اجنبی؛ تنگنا های اقتصادی و مسائل روحی پیش روی پرستاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در تبادل نظر با خبرنگاران مطرح شد؛ تحمل مسائل یا خدمت به اجنبی؛ تنگنا های اقتصادی و مسائل روحی پیش روی پرستاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید