شمال گیت؛ فاجعه ای که بعضی هموطنان به بار می آورند، خطر کرونا فقط در سواحل خزر وجود ندارد!

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، در آستانه تعطیلات تاسوعا و عاشورا و روزهای پایانی شهریور ماه نگرانی مسئولان وزارت بهداشت در مورد مسافرت های تفریحی و غیر ضروری مردم بیشتر شده است و البته هستند هموطنانی که بدون توجه به توصیه های کادر درمان به مسافرت می فرایند.

شمال گیت؛ فاجعه ای که بعضی هموطنان به بار می آورند، خطر کرونا فقط در سواحل خزر وجود ندارد!

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ دکوراسیون، کرونا ویروس همچنان قربانی می گیرد و هنوز بزرگترین نگرانی مسئولان وزارت بهداشت و کادر درمانی کشور، سفر مردم به دیگر استان های کشور در ایامی است که چندروز تعطیلی پشت سر هم وجود دارد.

کارشناسان حوزه بهداشت و درمان سفرهای غیر ضرور را یکی از مهمترین راه های انتقال و گسترش ویروس کرونا در مناطق مختلف کشور می دانند و به همین دلیل ضمن هشدار به مردم و هموطنان در خصوص عدم سفر مخصوصاً در ایام تعطیل از وبلاگ دکوراسیونن می خواهند فعلاً به شهرها و استان های دیگر سفری نداشته باشند.

سفر و کرونا

در آستانه تعطیلات تاسوعا و عاشورا و روزهای پایانی شهریور ماه نگرانی مسئولان وزارت بهداشت در خصوص مسافرت های تفریحی و غیر ضروری مردم بار دیگر بیشتر شده که هموطنان بدون توجه به توصیه های بهداشتی مسافرت نمایند و پس از چند هفته ویروس کرونا اوج بگیرد که این موضوع می تواند برای مردم مشکل ساز گردد.

نگرانی وزیر بهداشت از سفر های مردم

البته چند روز قبل سعید نمکی وزیر بهداشت درباره سفرهای مردم هشدار داده بود. او با ابراز نگرانی از شرایط دو استان خراسان رضوی و مازندران، به تعداد بالای سفر به این دو استان اشاره و به مردم توصیه کرد که به مسافرت نروند و نقاط قرمز را بشناسند.

وزیر بهداشت علاوه بر ابراز نگرانی درباره مسافرت ها به شهر مشهد، تاکید نمود که استان مازندران نیز در بدترین شرایط به سر می برد و تردید نداریم که مسافرت موجب تشدید بیماری می گردد.نه تنها وزیر بهداشت که فرمانده ناجا نیز مردم را به پرهیز از سفر در تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی دعوت کرد. سردار حسین اشتری از مردم و به ویژه عزاداران حسینی خواست که برای حفظ سلامتی خود و خانواده هایشان، توصیه ها و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را جدی بگیرند و از سفرهای غیرضروری جدا خودداری نمایند و به رعایت دستورالعمل های بهداشتی مقید باشند.

خواهشا سفر نکنید!

نگرانی ها از سفرهای مردم به صورتی شده است که مسئولان وزارت بهداشت بارها به موضوع عدم سفر مردم تاکید نمودند، ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت با در خواست از عدم مسافرت مردم اظهار کرد: مسافرت های غیرضروری شهریور ماه باید به تعویق بیافتد، توصیه می کنیم جوانان و خانواده ها از مسافرت پرهیز نمایند و طبق سنتی که مردم عاشورا و تاسوعا به شهر های زادگاه سفر می کردند درخواست می کنیم سفر را به هر دلیلی به حداقل برسانیم و از مسافرت پرهیز نمایند هرچند ما متوجه هستیم که بعضی از استان ها محور تورسیم است.

وی اضافه کرد: بی تردید هر نوع سفر در شرایطی فعلی دامنه گسترش ویروس کرونا را در مناطق مختلف کشور بیشتر و کوشش های جهادگران سلامت و دیگر هموطنان را بی اثر می نماید لذا شایسته است مردم فهیم و مطلع به منظور حفظ سلامت خود با لغو مسافرت غیر ضروری، زنجیره گسترش کرونا را قطع نمایند تا بزودی شاهد نابودی ویروس و بازگشت به شرایط عادی زندگی باشیم.

در این میان بسیاری از مسئولان استان های شمالی هم ضمن درخواست از مردم برای سفر نکردن به این استان ها در شرایط فعلی، از ستاد ملی مقابله با کرونا هم خواستند تا تصمیم های سختگیرانه ای را برای ممنوعیت سفر به شمال کشور در تعطیلات پیش رو اتخاذ کند.

21 هزار جان باخته و دیگر هیچ!

از سوی دیگر، توصیه ها به مردم برای پرهیز از سفر در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی با توجه به آن صورت می گیرد که همچنان آمار روزانه از ابتلای بیش از دو هزار نفر حکایت دارد. بر اساس آخرین گزارش آماری سیما سادات لاری، از زمان شیوع کونا در کشور تا ظهر روز گذشته (چهارم شهریور 1399)، حدود 21 هزار نفر تا به امروز به دلیل کرونا فوت نموده اند ضمن اینکه در این مدت 363 هزار و 363 نفر مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی شدند. از این میان، هزار و 132 مورد در بیمارستان ها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید-19 در کشور به 361 هزار و 150 رسیده است. سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت که در این بازه زمانی، 133 بیمار کووید-19 جان خود را از دست دادند و به این ترتیب، مجموع جان باختگان این بیماری تا به امروز به 20 هزار و 776 نفر رسیده است.

کرونا فقط در سواحل شمال وجود ندارد!

کووید-19 همچنان در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. سخنگوی وزارت بهداشت هم روز گذشته از مردم خواست از سفرهای غیرضروری در تعطیلات تاسوعا و عاشورا خودداری نمایند. با توجه به در پیش بودن فصل پاییز و زمستان که کارشناسان اعتقاد دارند شرایط برای مبارزه با کرونا با توجه به وجود آنفلوانزای فصلی سخت و طاقت فرسا خواهد شد به نظر می رسد در صورت انجام مسافرت های غیر ضروری، شیوع و ابتلای مردم به ویروس کرونا و در نتیجه فوتی ها نیز به شکل بی سابقه ای افزایش خواهد یافت که نگران نماینده است.

شاید بی راه نباشد اگر اینگونه از بعضی هموطنان انتقاد کردند که می پندارند با سفر کردن به مناطق شمالی کشور کرونا به سمت وبلاگ دکوراسیونن نمی آید و این ویروس منحوس را در دیگر تجمع ها! می پندارند؛ موضوعی که این روزها انتقاد بسیاری از مردم را به دنبال داشته و به مسافران شمال به چشم افرادی بی خیال و خودپسند نگاه می نمایند.

لذا انتظار می رود ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در خصوص سفر مردم و جلوگیری از این موضوع تصمیمات جدی بگیرد تا مشکل ساز نگردد، در این میان در صورت افزایش مسافرت ها از هم اکنون می توان نگرانی مدافعان سلامت را پیش بینی کرد که باید خستگی مضاعف افزایش بیماران را تحمل نمایند و شاهد تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستان و در نتیجه از دست دادن بیماران بیشتر و قرمز شدن شرایط در مناطق باشند.

4148/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "شمال گیت؛ فاجعه ای که بعضی هموطنان به بار می آورند، خطر کرونا فقط در سواحل خزر وجود ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمال گیت؛ فاجعه ای که بعضی هموطنان به بار می آورند، خطر کرونا فقط در سواحل خزر وجود ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید