شناسایی محوطه همطراز با جیرفت در خلیج فارس

مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران از شناسایی 62 محوطه جدید باستانی و تاریخی در اولین فصل آنالیز باستان شناختی در بخش دشتیاری شهرستان چابهار اطلاع داد.

شناسایی محوطه همطراز با جیرفت در خلیج فارس

به گزارش خبرنگاران، به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مرتضی حصاری اطلاع داد: شناسایی یک بندرگاه قدیمی، محوطه های غنی از دوره های هخامنشی، اشکانی و ساسانی، آثاری از قرون اولیه اسلامی تا متاخر در این محوطه باستانی و قدیمی شناسایی شده اند.

وی با اشاره به اینکه بخش مکران گستره ای از جنوب سیستان و بلوچستان تا مرز گواتر پاکستان را شامل می گردد، ادامه داد: در آنالیز های صورت گرفته محوطه هایی از هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد هم افق با محوطه جهانی شهر سوخته، جیرفت و نمونه های یافت شده از کاوش های دردشت بلوچستان پاکستان نیز شناسایی شده است.

او درباره آثار شناسایی شده از دوران اولیه اسلام تا دوره متاخر اظهار کرد: در این آنالیز ها سفالی از نوع کوباجه شناسایی شد، شناسایی این سفال تخمین های ارایه شده در مورد اینکه مرکز ایران محل ساخت این نوع سفال بوده را با دو احتمال مبنی بر اینکه این نوع سفال در سواحل نیز فراوری یا از این مناطق صادر می شده است، را قوت می بخشد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران که از سال گذشته فعالیت خود را شروع نموده و در طول یکسال گذشته در دوبخش عملی و مستند سازی فعالیت داشته است، اقدامات مستند سازی پایگاه را نیز تهیه دو کتاب با عنوان مجموعه مقالات میراث فرهنگی خلیج فارس با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اداره کل امور پایگاهها، معاونت میراث فرهنگی و دانشگاههای مختلفی همچون تهران، سیستان و بلوچستان، شهرکرد، لرستان و ... و اطلس میراث فرهنگی جزایر خلیج فارس اعلام کرد.

حصاری همچنین مطالعات جغرافیایی تنگه هرمز، ارتباطات دریایی در خلیج فارس، جغرافیای تاریخی جزایر خلیج فارس، مدیریت منابع آب و تامین آب شیرین در جزیره قشم، شأن تاریخی جزیره کیش، معبد هندوهای بندرعباس، بادگیرهای هرمزگان، اطلس میراث فرهنگی جزایر ایرانی را از جمله موضوعاتی برشمرد که در مجموعه مقالات میراث فرهنگی به آن پرداخته شده است.

به گزارش خبرنگاران، اوایل بهمن سال گذشته علی اصغر مونسان - معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری -، از بهروز عمرانی - سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری - خواسته بود تا برنامه ریزی برای مطالعات و ساماندهی سواحل مکران را در دستور کار خود قرار دهد.

محمود ضیایی - عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی - نیز بر مدیریت پیشگیرانه بر مدیریت بحران اولویت دارد، اعلام کرد: مکران یک منطقه آسیب دیده است که در این حوزه اولویت دارد. تهیه یک نقشه راه کلی و استاندارد سازی، باید در دستور کار باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شناسایی محوطه همطراز با جیرفت در خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی محوطه همطراز با جیرفت در خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید