فاتحه خزر خوانده می گردد؟

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، با وجود این که اجرای طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان با تاخیر طولانی مدت روبه رو شد، اما رئیس جمهور در آخرین سخنان خود از حل مسائل موجود برای اجرای این طرح اطلاع داد.

فاتحه خزر خوانده می گردد؟

در پی این سخنرانی نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی و حامیان زیست محیطی واکنش های بسیاری نشان داده و یک صدا گفتند که طرح انتقال آب خزر غیرکارشناسانه است و اگر این طرح اجرایی گردد، فاتحه خزر همانند دریاچه ارومیه خوانده خواهد شد و در پی آن با توجه به اعتراضات کمیسیون تخصصی کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس، طرح انتقال آب بین حوضه ای را ممنوع گفت.

خدیجه گلین مقدم، یک جغرافی دان در گفت و گو با وبلاگ دکوراسیون درباره وضعیت فعلی روند ممنوعیت آب انتقال دریای خزر به سمنان و آب های بین حوضه ای گفت: در حال حاضر در این مرحله از اقدامات در کمیسیون تخصصی کشاورزی آب و منابع طبیعی به عنوان کمیسیون تخصصی مجلس، طرح انتقال آب بین حوضه ای مورد بحث نهاده شد و اکنون طرح انتقال آب بین حوضه ای توسط این کمیسیون ممنوع اعلام شده است، پس از این مرحله باید این طرح به کمیسیون تلفیق رفته تا در آنجا نیز تایید گردد.

با معین بودجه انتقال آب عمان، سرگردانی خزر تمام می گردد

وی با اشاره به اینکه جلسه کمیسیون تلفیق دو هفته آینده تشکیل می گردد، یادآور شد: چهار نماینده مازندران شامل ادیانی، یوسفیان ملا، شاعری و لاشکی باید در کمیسیون تلفیق از این طرح دفاع نمایند و در عین حال باید هرچه سریع تر طراحی انتقال آب عمان، انجام و بودجه این طرح معین گردد تا مازندران از این سرگردانی نجات یابد.

استاد دانشگاه فرهنگیان مازندران تاکید نمود: باید در کمیسیون تلفیق، انتقال آب خزر به فلات مرکزی برای همواره رد گردد تا دیگر مورد مناقشه واقع نگردد.

کشور با انتقال آب عمان بیمه می گردد

گلین مقدم اضافه نمود: با توجه به اینکه 80 درصد ایران شن زار است و مسائل کمبود آب در بیشتر استان های کشور وجود دارد انتقال آب از عمان به نفع تمامی استان های کشور خواهد بود و به جای آنکه انتقال آب را از دریاچه وان ترکیه برای ارومیه انجام دهیم از همین محل دریای عمان میتوان کشور را برای سال ها در مقوله آب بیمه کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کارشناسان منحصراً آب دریای عمان را برای سیستان و بلوچستان مورد استفاده قرار دادند،توضیح داد: اگر طرح انتقال آب از عمان به کشور علمی باشد می توان آن را به روز نموده تا به وسیله لوله کشی برای استان های اصفهان، سمنان و سایر استان های که در حوزه صنعت و یا آشامیدنی دچار مشکل آب هستند استفاده کرد.

توانمندی کویر با آب های آزاد زیر سوال نمی رود

استاد دانشگاه فرهنگیان اضافه نمود: انتقال آب دریا به کویر باید حساب شده باشد، زیرا به دلیل شوری آب نمی توانیم آب عمان را در کویر رها کنیم و کشاورزی در خاک کویر نیز به دلیل رویینگی و نمک بالای خاک، امکان پذیر نیست؛ اگر مقرر شده آب دریا برای صنایع مورد استفاده قرار بگیرد باید به سمت دریاهای آزاد برویم تا توانمندی کویر زیر سوال نرود.

گلین مقدم در خصوص استفاده آب دریا برای مصرف شرب نیز گفت: اگر قرار است شیرین سازی آب انجام گردد باید این مقوله در نزدیکی دریا انجام گردد و پس شیرین سازی پساب آن دوباره به دریا برگردد، زیرا شیرین سازی در کویر میسر نیست.

برای توسعه صنعت باید به جای انتقال آب به استان های کویری صنعت را به نزدیک آب ببریم

وی ادامه داد: برای توسعه صنعت باید توجه گردد که به جای انتقال آب به استان های کویری باید صنعت را به نزدیک آب ببریم تا مقرون به صرفه باشد و در این راستا آب دریای خزر جوابگوی احتیاج آبی کشور نیست زیرا قدرت جوابگویی خزر محدود است.

این فعال محیط زیست توضیح داد: با طرح موضوع انتقال آب خزر هم مردم مقصد و هم مردم مبدا دچار مسائلی می شوند، زیرا احتیاج آبی مردم به دلیل زیاد شدن جمعیت افزایش یافته است.

گلین مقدم با تاکید بر اینکه هم منافع مردم مبدا انتقال آب و هم مردم مقصد حائز اهمیت است، مطرح کرد: با ارائه طرح های غیرکارشناسی مردم مقصد به امید وجود آب مصارف را در حوزه های صنایع و کشاورزی به دلیل توسعه این بخش ها بالا خواهند برد و در نتیجه استان مقصد مهاجر پذیر می گردد اما پس از آن به دلیل اینکه دریای خزر جوابگوی تامین احتیاج آبی آن ها نیست مردم مقصد از این انتقال آسیب میبینند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فاتحه خزر خوانده می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاتحه خزر خوانده می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید