فینال پرسپولیس و خاطرۀ مسابقه های محمد علی

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، لازم نیست وزیر دستور تعطیل بدهد. خود مدیران ابتکاری به خرج دهند مسئله ای پیش نمی آید. مشکل در ذهن های متصلب است که فکر می نمایند یک قالب خاص را باید همیشه رعایت نمایند و اسم آن را هم نظم و انضباط گذاشته اند.

فینال پرسپولیس و خاطرۀ مسابقه های محمد علی

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: فردا صبح ساعت 5 کله پاچه، ساعت 6 مسابقه مشت زنی محمد علی کلی با فریزر در تلویزیون این قهوه خانه، در صورت برنده شدن محمد علی، چای و قلیان، مجانی است.

در سال هایی که تلویزیون هنوز همه گیر نشده بود و محمد علی (کاسیوس کلی) قهرمان آمریکایی مشت زنی (بوکس) جهان به خاطر مسلمان بودن وتوان مندی و پاره ای ویژگی های اخلاقی محبوب ترین ورزشکار خارجی نزد ایرانیان بود قهوه خانه ای در تهران این ابتکار را به خرج داد و گفت مشتریان می توانند مسابقۀ محمد علی - که در ایران به محمد علی کلی شهرت داشت و دارد - با جو فریزر رقیب مشهور خود را از تلویزیون این قهوه خانه تماشا نمایند و جالب این که چنان که در تصویر می بینید اضافه نموده اگر محمد علی برنده گردد چای و قلیان، میهمان قهوه خانه خواهید بود.

می توان حدس زد که علاقه مندانی با هم قرار گذاشتند 5 صبح در قهوه خانه باشند و کله پاچه ای بخورند ( البته در اصطلاح کله پاچه را می زدند!) و بعد با طیب خاطر و شکم پُر به تماشای مسابقۀ بوکس بنشینند و اگر محمد علی، فریزر را ناک اوت کرد چای و قلیان سفارش دهند و پولی هم نپردازند. در آن دوره البته احتمالا پلیس حساسیتی نشان نمی داده که در کافی شاپ تلویزیون تماشا نمایند و اصطلاح تداخل صنفی به کار نمی رفت!

از آن دوره بیش از 40 سال می گذرد اما خاطرات آن هنوز در کام نسل هایی که به یاد دارند، شیرین است. آن همه تحمیلات و محفوظات به درد نخور را فراموش نموده ایم اما گفت وگوهامان به این بهانه را به یاد سپرده ایم و نام کلی برای ما با آن صبح زود برخاستن ها و تماشای مشت بر سر و روی یکدیگر کوفتن ها قرین شده و طفلک معلم دینی که در عین این که بوکس را حرام می دانست محمد علی را به خاطر مسلمان شدن می ستود و این تناقض را نمی توانست حل نماید!

دو - سه نوبت از خاطرات تماشای تلویزیونی هم در ذهن این نویسنده ثبت شده و البته به جای قهوه خانه در خانه پدربزرگ مسابقه را تماشا می کردیم و به همین خاطر دیرتر روانۀ مدرسه می شدیم و اصلی پذیرفته شده بود و به دلیل تأخیر مؤاخذه نمی شدیم؛ هر چند که زمان بوکس مثل فوتبال طولانی نبود و صبح زود هم پخش می شد نه در ساعات درس و مدرسه.

مگر چند بار در سال این اتفاق می افتاد؟

مگر این همان محمد علی نبود که خیال می کردیم نام کوچک او محمد علی است و نام خانوادگی اش کلی و آن قدر مشهور بود که تمرینات کُلّی در درس علوم را به طنز تمرینات کِلِی تلفظ می کردیم؟

در مدرسه مان که اسلامی هم بود محمد علی نمادی از تحول یک انسان بود و حالا ما اگر دقایقی به تماشای مسابقۀ او می نشستیم منافاتی با تعلیمات نداشت هر چند ما در آن اواخر به کلی خوردیم و وقت باختن چقدر هم افسرده می شدیم.

نقل این حکایت به این خاطر است که روز شنبه 12 آبان 1397 مسابقۀ رفتِ فینال لیگ قهرمانان آسیا بین دو تیم پرسپولیس از ایران و کاشیما از ژاپن برگزار می گردد. به خاطر اختلاف ساعت و بُعد مسافت مسابقات فوتبال در خاور دور به وقت ما با صبح مقارن می گردد اما مگر چند بار این اتفاق می افتد؟ (منظور طعنه استقلالی ها نیست! این است که مگر چند بار یک فینال در ژاپن برگزار می گردد که صبح باشد و هم زمان با مدرسه؟)

وزیر آموزش و پرورش البته گفته است در صورت امکان، مدیران، شرایط پخش مسابقه را فراهم نمایند اما امکان تعطیلی مدارس در روز شنبه نیست.

آقای بطحایی البته می توانست با صراحت بیشتر بگوید با توجه به این که هوش و حواس و ذهن بچه ها خصوصا دبیرستانی ها (دختر و پسر هم ندارد) متوجه این بازی است مدیران ابتکاری به خرج دهند تا بچه ها تماشا نمایند و لذت ببرند.

یا این که اجازه دهند دانش آموزان گوشی هوشمند یا تبلت همراه بیاورند و بازی را تماشا نمایند.

واضح است که بچه های پرسپولیسی و حتی استقلالی ها که کُری می خوانند تماشای این بازی را بر هر درسی ترجیح می دهند.

مهم ترین نقد سهراب سپهری بر نظام آموزشی این بود که کلاس از زندگی بیرون است و بچه ها پا به مدرسه که می گذارند انگار از جهان و جامعه منقطع شده اند و به همین خاطر تا صدای زنگ خاتمه را می شنوند به سوی درهای خروج هجوم می برند تا به جریان زندگی در جامعه بازگردند. پاره ای اتفاقات می تواند زندگی را به مدرسه و کلاس بازگرداند و تماشای مسابقه ای که در آن سوی جهان برگزار می گردد، یکی از آنهاست؛ مخصوصا این که پس از آن بین بچه ها بحث و گفت و گو هم درگیرد.

لازم نیست وزیر صراحتا دستور تعطیل بدهد. خود مدیران باید ابتکاری به خرج دهند. مسئله ای پدید نمی آید. مشکل در ذهن های متصلب است که فکر می نمایند یک قالب خاص را باید همیشه رعایت نمایند و اسم آن را هم نظم و انضباط گذاشته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فینال پرسپولیس و خاطرۀ مسابقه های محمد علی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فینال پرسپولیس و خاطرۀ مسابقه های محمد علی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید