مردم الجزایر به خواسته خود رسیدند

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، شبکه تلویزیونی النهار الجزایر بیان کرد، عبدالعزیز بوتفلیقه، نورالدین بدوی را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور مشخص نموده است.

مردم الجزایر به خواسته خود رسیدند

به گزارش ایسنا، به نقل از این شبکه تلویزیونی، رمطان لعمامره که مشاور دیپلماتیک بوتفلیقه بود نیز معاون نخست وزیر شده است.

بدوی پیشتر وزیر کشور بود. همزمان با اعلام انصراف بوتفلیقه از کاندیداتوری برای دور پنجم انتخابات ریاست جمهوری این کشور، احمد اویحیی نیز از سمت نخست وزیری استعفا کرد.

ریاست جمهوری الجزایر اعلام نموده متمم های جدید قانون اساسی به رفراندوم گذاشته خواهد شد.

به گفته ریاست جمهوری الجزایر، بوتفلیقه نشستی با رئیس ستاد ارتش داشت و بعد از آن عدم نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری و تعویق برگزاری انتخابات را که قرار بود ماه آوریل باشد، خاطرنشان کرد.

در این راستا حزب جبهه آزادیبخش ملی که ائتلاف حاکم را راهنمایی می نماید، شب گذشته از تصمیمات بوتفلیقه استقبال کرد.

این حزب در بیانیه ای نسبت به اتخاذ تصمیماتی که در پاسخگویی به خواسته های ملت الجزایر بوده، شاد است.

در بیانیه این حزب تعویق انتخابات و گام برداشتن در راستا تشکیل دولتی شایسته سالار به منزله فرصتی برای محافل سیاسی و عناصر جامعه مدنی جهت مشارکت در تحقق هدف ساخت الجزایر جدید عنوان شده است.

حزب تمایل شدید خود برای اجرای این تصمیمات از سوی تمام گروه های ملی را ابراز داشته است.

اما آن طرفش، مردم الجزایر شادی محتاطانه ای را از خود نشان دادند. الجزایری ها بعد از افشای محتوای پیغام بوتفلیقه به مرکز پایتخت این کشور آمدند. راننده های خودروها برای نشان دادن خوشحالی شان بوق می زدند.

این در حالی است که علی بن فلیس، نخست وزیر اسبق الجزایر گفته است، کشورش روز دوشنبه با اعلام تمدید دوره چهارم ریاست جمهوری بوتفلیقه شاهد تعدی جدی به قانون اساسی بوده است.

بن فلیس به عنوان رئیس حزب طلائع الحریات که از احزاب مخالف است، توییت کرد، اطرافیان بوتفلیقه همچنان تصمیم گیری می نمایند و اختیارات رئیس جمهور غایب را در دست دارند.

بن فلیس تاکید نمود: آنها برای دوره پنجم برنامه ریزی نموده بودند و حالا با بدون استقبال مردم و بدون اینکه آنها بخواهند دوره چهارم ریاست جمهوری بوتفلیقه را تمدید کردند.

خالد درارنی، روزنامه نگار و فعال سیاسی نیز در توییتی نوشت، اعلام تصمیم بوتفلیقه به منزله تمدید دوره چهارم قدرت اوست دوره پنجمی درکار نیست اما دوره چهارم او تمدید می گردد. این رسوایی شرم آوری است.

سفیان جیلالی، رئیس حزب اپوزیسیون نسل جدید نیز تاکید نمود، نگران خلف وعده های بوتفلیقه نیست. نباید این پیروزی متوقف گردد نباید این ریاست جمهوری تا انتها 2019 ادامه یابد.

عبدالعزیز بلعید، یکی از نامزدهای ریاست جمهوری الجزایر نیز گفت، تصمیمات گرفته شده به منزله نقض قانون اساسی است. بلعید اضافه نمود: ما همیشه در فعالیت سیاسی خود ملزم به اجرای احکام قانون اساسی بوده ایم و نظام از ما خواسته به آن احترام بگذاریم اما تصمیمات گرفته شده در پیغام بوتفلیقه نقض علنی احکام قانون اساسی است.

همچنین مصطفی بوشاشی، مخالف و فعال حقوقی برجسته نیز گفت، تصمیمات صادره از سوی بوتفلیقه در زمینه تعویق انتخابات ریاست جمهوری و عدم نامزدی اش برای دوره جدید پیروزی جزئی برای جنبش مردمی سه هفته ای الجزایری هاست.

الجزایر شاهد تظاهرات های تقریبا هر روزه در اعتراض به کاندیداتوری بوتفلیقه در انتخابات ریاست جمهوری برای دور پنجم بود. آنها می گفتند نظام سیاسی این کشور از رکود رنج می برد و از زمان استقلال الجزایر از فرانسه در سال 1962 تحت کنترل نظامیان کهنه کار است.

52310

منبع: خبرآنلاین

به "مردم الجزایر به خواسته خود رسیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم الجزایر به خواسته خود رسیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید