مناطق آزاد برای فراوری داخلی تهدید نیستند

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ظهر امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.

مناطق آزاد برای فراوری داخلی تهدید نیستند

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به ظرفیت های فراوان مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی برای توسعه اقتصادی کشور، گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فرصت بزرگی برای توسعه کشور هستند و بی انصافی است اگر صندلی این مناطق را به مراکزی برای واردات کالا تنزل دهیم و تهدیدی برای فراوری داخلی کشور تلقی کنیم.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می توانند نقش ویژه ای به خصوص در شرایط تحریم ایفا نمایند، از دبیرخانه شورا خواست دستور کار جلسه آتی شورا با این رویکرد تنظیم گردد که چگونه می توانیم استفاده بیشتری از ظرفیت های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دوران تحریم و شرایط جدید پیش روی کشور داشته باشیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین رعایت ملاحظات زیست محیطی در ایجاد مناطق و شهرهای جدید را ضروری و پراهمیت خواند و با اشاره به مسائل زیست محیطی در منطقه ویژه اقتصادی عسلویه، گفت: باید برای بهبود شرایط زندگی ساکنان اینگونه مناطق برنامه ریزی دقیقی صورت پذیرد.

در این جلسه که وزیر دادگستری، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار یزد و رییس کل گمرک جمهوری اسلامی نیز حضور داشتند، صورتهای مالی و گزارش عملکرد هیات مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی اروند، انزلی، ارس، ماکو، کیش، قشم و چابهار منتهی به سال مالی 1396 مورد آنالیز نهاده شد و تصویب شد.

طرح جامع منطقه آزاد تجاری- صنعتی اروند، طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، واردات ماشین آلات مرتبط با پروژه های گردشگری مربوط به منطقه ویژه اقتصادی زرندیه، اصلاح تبصره ماده 42 مقررات اشتغال نیروی انسانی، بیمه و تامین اجتماعی در مناطق آزاد و تغییر کاربری فرودگاه منطقه ویژه اقتصادی پیغام از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر نهاده شد و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

در این نشست همچنین استاندار یزد گزارشی از جلسات برگزار شده برای آنالیز طرح الحاق محدوده ای به منطقه آزاد یزد ارائه کرد و پس از بیان توضیحاتی در خصوص نظرات موافق دستگاههای اجرایی ذیربط، مقرر شد این موضوع با حضور نمایندگان دستگاههای مرتبط به طور دقیق آنالیز گردد و در صورت تایید، این طرح برای آنالیز و تصویب نهایی به جلسه هیات وزیران ارائه گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مناطق آزاد برای فراوری داخلی تهدید نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناطق آزاد برای فراوری داخلی تهدید نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید