مهار ژنهای موثر تشکیل بیوفیلم در باکتری عامل عفونت های بیمارستانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از واحد علوم و تحقیقات، فاطمه میرزایی مجری طرح تحقیقاتی اجرای تکنیک جدید برای مهار ژن های موثر در تشکیل بیوفیلم گفت: آنتی بیوتیک ها و سیستم ایمنی بدن تنها باکتری های سطح بیوفیلم را نابود نموده و بر باکتری های عمق بیوفیلم تاثیری ندارد، بنابراین یافتن یک راه درمانی موثر بر مهار تشکیل بیوفیلم لازم است.

مهار ژنهای موثر تشکیل بیوفیلم در باکتری عامل عفونت های بیمارستانی

وی اضافه نمود: در همین راستا موفق به اجرای تکنیک فتودینامیک تراپی همراه با رنگ ایندوسیانین گرین برای مهار ژن های عامل ایجاد بیوفیلم (ica A و ica D) در باکتری استافیلوکوکوس اورئوس شدیم.

این محقق تاکید نمود: یکی از این روش ها ایندوسیانین گرین فتوری اکتیو است که در جریان مطالعه انجام گردیده در واحد علوم و تحقیقات به یاری رنگ ایندروسیانین گرین و یاری تابش لیزر کم توان 5 وات با طول موج 809 نانومتر به مهار ژن های ica A , ica D استافیلوکوکوس اورئوس که نقش موثری در تشکیل بیوفیلم دارند، پرداخته است.

به گفته میرزایی، استافیلوکوکوس اورئوس یکی از 5 عامل شایع ایجادکننده عفونت های بیمارستانی به ویژه عفونت های زخم پس از جراحی است که طیف وسیعی از بیماری ها، از بیماری های ساده پوستی مانند کورک و آبسه تا بیماری های تهدیدکننده مانند مننژیت، اندوکاردیت و... را ایجاد می نماید.

وی در تشریح برتری نتایج این تحقیق نسبت به استفاده از آنتی بیوتیک و مواد ضد عفونی کننده، گفت: در برشمردن مزایای تکنیک اجرا گردیده در این تحقیق می توان به عدم مقاومت به نور پس از استفاده مکرر و استفاده آسان در منطقه آسیب دیده و عوارض جانبی کم و حداقل اشاره نمود.

این محقق گفت: نتایج این تحقیق می تواند به صورت پروتکل دارویی برای درمان عفونت های ناشی از باکتری استافیلوکوکوس اورئوس مورد استفاده قرار گیرد.

تحقیق آنالیز اثر ایندروسیانین گرین فتوری اکتیو بر مهار ژن ica A , ica D استافیلوکوکوس اورئوس با تکنیک RT-PCR در قالب سرانجام نامه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی واحد علوم و تحقیقات به هدایت دکتر قربانعلی زادگان انجام گردیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مهار ژنهای موثر تشکیل بیوفیلم در باکتری عامل عفونت های بیمارستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهار ژنهای موثر تشکیل بیوفیلم در باکتری عامل عفونت های بیمارستانی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید