نبردی سرنوشت ساز برای اینترنت

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، در روزهای اخیر تنش ها میان دونالد ترامپ و توییتر خبرساز شده، تنشی که با راستی آزمایی توییت های رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا آغاز شد، با پنهان کردن توئیتی اوج گرفت و سپس به امضای فرمان اجرایی رسید که می تواند تبعات زیادی روی شبکه های اجتماعی و کاربران داشته باشد و شاید روی انتخابات آینده آمریکا نیز تاثیرگذار باشد.

نبردی سرنوشت ساز برای اینترنت

هفته پیش بود که توییتر در اقدامی تاریخی و برای اولین بار، صحت دو توییت رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را مورد آنالیز قرار داد و آن ها را با برچسب راستی آزمایی همراه کرد. اما این تنها آغاز یک ماجرایی طولانی و پیچده بود. دونالد ترامپ که از توییتر به عنوان یکی از تریبون های خود استفاده می نماید، نتوانست این اقدام توییتر را فراموش کند و برای جلوگیری از تکرار آن، تصمیم گرفت در فاصله کوتاهی یک فرمان اجرایی را امضا کند. فرمانی که می تواند تغییرات زیادی در شبکه های اجتماعی ایجاد کند.

ترامپ اعتقاد دارد که شبکه های اجتماعی با سانسور محتوای پست شده توسط کاربران، آزادی بیان را زیر سوال می برند، بنابراین با فرمان خود میخواهد مانع از انجام چنین کاری توسط شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر و همچنین کمپانی های آنلاین گردد. در این فرمان اجرایی با متن زیر برمی خوریم:

زمانی که شبکه های اجتماعی عظیم و قدرتمند نظراتی که مخالف آن ها هستند را سانسور می نمایند، از قدرت خطرناکی استفاده می نمایند.

چه قانونی از شبکه های اجتماعی حفاظت می نماید؟

بیشتر اعتراضات ترامپ مربوط به کوشش شرکت ها برای علامت گذاری و حذف محتویات نامناسب می گردد و میخواهد در بند 230 قانون رعایت اخلاق در ارتباطات که در سال 1996 به تصویب رسیده، تغییراتی اعمال کند. این قانون بیان می نماید که با وب سایت های واسطه از شبکه های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک گرفته تا وب سایت هایی مانند یوتیوب که امکان انتشار دیدگاه را برای کاربران فراهم می نمایند، مانند یک ناشر یا سخنران برای در دسترس قرار دادن پست های کاربران برخورد نمی گردد و به عبارت دیگر این سایت ها مسئول مطالبی که توسط کاربران منتشر می شوند، نیستند.

یک ماده دیگر هم از این پلتفرم ها در برابر شکایات مبنی بر حذف محتوای کاربران حفاظت می نماید. همین ماده برای آن ها مصونیت به همراه دارد و آن ها می توانند نظراتی که آزاردهنده، نامناسب یا خشونت آمیز هستند را حذف یا محدود نمایند. حالا ترامپ می خواهد این پوشش محافظتی را نابود کند.

فرمان ترامپ چه مواردی را هدف قرار داده است؟

در فرمان اجرایی ترامپ گفته شده که اگر وب سایتی دسترسی به محتوای دیگران را با هدف نامناسب محدود و همچنین آن ها را حذف کند، باید بجای یک پلتفرم بی طرف و خنثی به عنوان یک ناشر تلقی گردد که این موضوع امکان شکایت از آن ها را فراهم می نماید. اگر خواسته ترامپ به قانون تبدیل گردد، کار برای پلتفرم ها بسیار سخت می گردد چرا که مسئولیت محتوای مخربی که کاربران منتشر می نمایند، برعهده آن ها خواهد بود. برای مثال اگر فردی از سوی کاربر توییتر مورد توهین یا تهمت قرار گرفته باشد، به جای طرف مقابل، می تواند از خود این شبکه اجتماعی شکایت کند.

با این وجود احتمالا بیشتر این دادخواست ها به بن بست می رسند چرا که دادگاه باید ابتدا تصمیم بگیرد که شبکه های اجتماعی به اندازه کافی مشغول اقدامات ویراستاری برای از بین بردن مصونیت خود بوده اند یا خیر. شاید نتیجه این دادگاه به ضرر شبکه های اجتماعی نباشد، اما فرایند طولانی دادگاه و همچنین هزینه هایی که می تواند برای آن ها در پی داشته باشد، احتمالا پلتفرم ها را از آنالیز محتوا و فیلتر آن دلسرد خواهد نمود.

در این فرمان از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) درخواست شده آیین نامه هایی را تدوین کند که بر اساس آن ها، اگر شبکه های اجتماعی و شرکت ها به علت نامناسبی دسترسی به محتواها را محدود کردند، مصونیت خود را از دست بدهند. کمیسیون فدرال ارتباطات یک آژانس مستقل است که ترامپ کنترلی روی آن ندارد، البته اعضای آن را سه جمهوری خواه و دو دموکرات تشکیل می دهند، بنابراین شاید رئیس جمهور آمریکا در این بخش برنده باشد.

در انتخابات سال 2016، بسیاری به نقش روسیه در برنده شدن ترامپ اشاره کردند، در حقیقت گفته می گردد که روسیه به وسیله شبکه های اجتماعی و با انتشار اطلاعات جعلی به ترامپ یاری نموده است. همین موضوع باعث شد شبکه های اجتماعی از انتشار اطلاعات و تبلیغات سیاسی اجتماعی در پلتفرم های خود جلوگیری نمایند، البته توییتر جدی تر از فیسبوک چنین موضوعی را پیگیری می نماید.

امکان اجرایی شدن این فرمان وجود دارد؟

با صدور فرمان جدید، شاید توییتر از پیگیری صحت تبلیغات و محتوای سیاسی دلسرد گردد و همین موضوع به هواداران دونالد ترامپ برای انتخاب مجدد وی یاری کند. اما آیا این کوشش های ترامپ نتیجه بخش خواهد بود و تنها چند ماه پیش از انتخابات ایالات متحده آمریکا، می تواند روی شبکه های اجتماعی کنترل پیدا کند؟ جواب این سوال از سوی بسیاری از کارشناسان حقوقی منفی است.

در حالی که کنگره امکان نظارت بر بخش هایی از قانون ارتباطات مانند شرکت های مخابراتی را برای FCC فراهم نموده، اما فرمان جدید شرح نداده که چرا آژانس می تواند نقشی در تفسیر معتبر بند 230 داشته باشد. دادگاه ها و نه FCC وظیفه رسیدگی به پفراینده ها را برعهده دارند. علاوه بر این، یکی از اساتید حقوق، Ellen P.Goodman به این موضوع اشاره می نماید که FCC برای انجام چنین کاری صلاحیت قضایی ندارد.

در کنار این موضوع، آژانسی که وظیفه تنظیم آیین نامه ها را بر عهده دارد، نمی تواند قوانین و اساسنامه هایی که توسط کنگره تصویب شده اند را نادیده بگیرد. این قانون به وب سایت ها ابزارهای زیادی را برای محدود کردن پست ها یا حذف آن ها داده است. با وجود این موضوع، ترامپ می تواند از فرمان خود برای یک مناظره سیاسی استفاده کند و در نهایت کنگره را مجبور به تغییر قانون کند.

سایر کارشناسان به این موضوع اشاره می نمایند که رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نمی تواند تنها با یک فرمان اجرایی، قانون کنگره را تغییر دهد و همچنین این فرمان از نظر حقوقی ارزش کمی دارد. علاوه بر این موضوع، برای اولین بار نیست که شاهد چنین جنجالی هستیم، چرا که در گذشته نیز پفراینده های زیادی علیه شرکت های اینترنتی وجود داشته که دادگاه به ادامه مصونیت آن ها رای داده است.

ترامپ در ابتدا می خواهد با این چنین فرمان اجرایی مانع از علامت گذاری توییت های خود در توییتر گردد. رئیس جمهور آمریکا به وبلاگ دکوراسیون اعلام نموده که برچسب راستی آزمایی توییتر یک فعالیت سیاسی است، اما به صورت واضح شرح داده نشده که چگونه این فرمان اعتراض ترامپ را دربرمی گیرد. در حقیقت توییتر پیغام های رئیس جمهور آمریکا را محدود یا حذف ننموده و تنها به آن یک برچسب زده است.

با وجود این موضوع گزارش ها خبر از این می دهند که دولت از مدت ها قبل به دنبال هدف قرار دادن شبکه های اجتماعی است و پیش نویس اولیه فرمان اجرایی ترامپ که فاقد اطلاعاتی پیرامون برچسب راستی آزمایی توییتر می گردد، از چندین وقت پیش وجود داشته. علاوه بر محدودیت و حذف پیغام ها، محافظه کاران به هدف دیگر این شبکه اجتماعی با نام ممنوعیت سایه اشاره می نمایند.

بعضی محافظه کاران این تئوری را مطرح می نمایند که توییتر با پنهان کردن پست ها از افراد دیگر، می خواهد آن ها را سرکوب کند. اگرچه توییتر این ادعا را تکذیب نموده، اما ترامپ در ژوئیه 2018 این اتهام را تایید و اظهار داشت آن را مورد آنالیز قرار می دهد.

ترامپ چگونه به شبکه های اجتماعی فشار می آورد؟

رئیس جمهور آمریکا در کنار این فرمان، برنامه های دیگری نیز برای شبکه های اجتماعی مدنظر قرار داده که می تواند در آینده برای آن ها دردسرساز شوند. دونالد ترامپ مدیر هر بخش اجرایی و آژانس ها را ملزم به تهیه گزارشی نموده که میزان هزینه های مربوط به تبلیغات در پلتفرم های آنلاین را معین می نماید. هدف از این اقدام احتمالا ممنوع کردن بازاریابی در این پلتفرم ها با بودجه مالیات دهندگان است که روی درآمد سایت ها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

یکی دیگر از مواردی که ترامپ مدنظر دارد، ویرایش یا حذف محتوا در شبکه های اجتماعی بر اساس دستورالعمل های شفاف است. با این وجود، کارشناسان اعلام می نمایند که بیشتر شرکت های اینترنتی بخشی برای شرایط استفاده از خدمات را دارند که کاربر با قبول آن ها، به شرکت مجوز می دهد. برای مثال در توییتر اعلام شده که این شبکه اجتماعی اجازه استفاده، کپی، بازتولید، پردازش، تعدیل کردن، اصلاح کردن، انتشار، انتقال، نمایش و توزیع محتوا را دارد و کاربر نیز چنین مجوزی را به این شبکه اجتماعی می دهد.

با وجود تمام این موارد، بعضی اعتقاد دارند که شاید با خلاف این پیش بینی ها روبه رو شویم. در حقیقت شرکت ها برای اینکه مصونیت خود را از دست ندهند، دیگر دست به محتوای کاربران نزنند و سیاست های اصلاحی را در پیش نگیرند، البته حتی اگر شرکت های اینترنتی از فرمان جدید ترامپ مصون بمانند، هنوز با تهدیدهایی روبرو هستند.

هر دو حزب در ایالات متحده آمریکا، جمهوری خواه و دموکرات خواستار تغییر در بند 230 قانون هستند. نامزد حزب دموکرات در انتخابات 2020 آمریکا، جو بایدن خبر از این داده بود که بند 230 باید برای تمام پلتفرم ها باطل گردد. با توجه به این موضوع، اگر در انتخابات سال جاری ترامپ هم برنده نگردد، بایدن با ورود به کاخ سفید بدنبال لغو مصونیت شبکه های اجتماعی می رود.

جنگ ترامپ و توییتر به کجا می رسد؟

نبرد میان توییتر و ترامپ دو نتیجه بیشتر ندارد: یا توییتر و در واقع همه شبکه های اجتماعی مصونیت 230 را از دست می دهند که در این صورت فشاری کمرشکن برای فیلتر محتوا بر آن ها وارد خواهد شد که ممکن است به قیمت موجودیت شبکه های اجتماعی تمام گردد. تاثیر شبکه هایی مثل اینستاگرام، توییتر، یوتیوب و غیره در دنیای کنونی آنقدر زیاد است که نمی توان دنیا را بدون چنین شبکه هایی حتی تصور کرد و با از میان رفتن آن ها، ساختار اینترنت هم برای همواره دستخوش تغییر می گردد که پیش بینی نتیجه آن ساده نیست. شاید همین عامل باعث شده زاکربرگ به سرعت وارد ماجرا گردد و با قرار دریافت در کنار ترامپ، سعی در حفظ بند 230 داشته باشد.

در چنین شرایطی بعید نیست فشار وارد شده از سوی دولت به حذف کاربران کشورهای تحت تحریم نظیر ایران از این پلتفرم ها یا محدودسازی دسترسی آن ها منجر گردد. همانطور که چند روز پیش اپل ایرانی ها را از دسترسی به پلتفرم خود محروم کرد، ممکن است اینستاگرام، توییتر و فیسبوک هم جهت مشابهی را در پیش بگیرند.

احتمال دوم که منطقی تر به نظر می رسد این است که پلتفرم ها قید سانسور و ویرایش محتوا را خواهند زد که در این صورت میزان محتوای مخرب، توهین و تهمت به شدت در آن ها افزایش پیدا نموده و به فضایی مسموم تبدیل خواهند شد. از طرف دیگر در صورتی که پلتفرم ها برنده بازی شوند، ترامپ ناگزیر است به خواسته آن ها برای سانسور محتوا تن دهد که روی انتخابات ریاست جمهوری آینده بی تاثیر نخواهد بود.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "نبردی سرنوشت ساز برای اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبردی سرنوشت ساز برای اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید