همه چیز درباره نارنگی کرم دار!

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران با بیان این که سال جاری مگس مدیترانه ای بیشترین خسارت را به نارنگی ها زد، گفت: البته نارنگی های خسارت دیده در همان زمان شناسایی شد و در مناطقی که احتمال بیشترین خسارت می رفت نیز این محصولات وارد بازار نشدند.

همه چیز درباره نارنگی کرم دار!

مجتبی شادلو در گفت وگو با خبرنگاران درباره فیم کوتاه منتشر شده در فضای مجازی که در آن نارنگی ای نشان داده می گردد که دارای کرم های ریز سفید است، اظهار کرد: در طبیعت آفت ها و بیماری های بسیاری وجود دارد، اما آفتی که سال جاری بیشترین خسارت را به نارنگی ها وارد کرد مگس مدیترانه ای بود. بخشی از نارنگی ها بر اثر این آفت از بین رفتند و بخش دیگر نیز ضایعات شدند. مقدار خسارت نیز قابل توجه بود؛ به طوری که بعضی از باغات نارنگی تا بیش از 20 درصد خسارت دیدند.

وی با بیان اینکه به دلیل حرکت این مگس ها امکان سمپاشی به صورت محلول وجود ندارد و موثرترین راه مبارزه با آنها به وسیله طعمه گذاری و تله گذاری است، اعلام کرد: در داخل بطری های آب معدنی و نوشابه و در یک چهارم آنها، این آفت کش ریخته شده و چند حفره نیز در داخل بطری ایجاد می گردد. بوی این آفت کش ها باعث جذب این آفات شده و وقتی به وسیله این حفره ها وارد بطری می شوند و روی محلول می نشینند، از بین می فرایند که این شیوه مبارزه، هم باعث مهار آفت ها می گردد و هم به محیط زیست و سلامت میوه صدمه ای نمی زند.

به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران، به دلیل بارندگی های بهاره سال جاری آفت و بیماری نسبت به سال های گذشته در محصولات باغی بیشتر شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کرم های داخل بافت نارنگی نشان داده شده در فیلم نیز از همین مگس مدیترانه ای است؟ گفت: بیشترین خسارت را به نارنگی ها همین مگسهای مدیترانه ای زدند. البته آفت های دیگری همچون کرم مینوز هم وجود دارد. کرم مینوز بیشتر در برگ مرکبات اثرگذار است؛ البته گاهی ممکن است وارد میوه هایی از جمله پرتقال تامسون و نارنگی شوند، ولی این خسارات وارد شده بیشتر توسط مگس های مدیترانه ای بود.

شادلو توضیح داد: مبارزه با این مگس های مدیترانه ای باعث شد خسارت کمتری به پرتقال ها وارد گردد و با توجه به آب وهوای متعادل در آذرماه، پرتقال ها در شرایط خوبی هستند.

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران همچنین اضافه نمود: نارنگی های خسارت دیده در همان زمان معین شده و در مناطقی که احتمال بیشترین خسارت می رفت نیز این محصولات وارد بازار نشدند. البته اگر مواردی هم وارد بازار شده باشد، به دلیل تغییر شکل و مزه میوه قابل شناسایی و غیرقابل مصرف هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این آفت برای سلامتی انسان تهدیدی به شمار می رود یا خیر، گفت: این آفت برای انسان بیماری زا نیست و فقط میوه را دچار آسیب می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "همه چیز درباره نارنگی کرم دار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره نارنگی کرم دار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید