چگونه در کارمندان انگیزه ایجاد کنیم؟

به گزارش وبلاگ دکوراسیون، اگر کارمندان تان بدانند که شما به آنها اعتماد دارید، انگیزه بیشتری پیدا نموده و برای رسیدن به موفقیت و اهداف شرکت، کوشش بیشتری می نمایند. اگر شما به عنوان مدیر به کارمندان تان تکیه کنید، آنها نیز شما را ناامید نمی نمایند و با اعتماد به نفسی که به دست می آورند، شما را در رسیدن به اهداف تان کمک می رسانند.

چگونه در کارمندان انگیزه ایجاد کنیم؟

وبلاگ دکوراسیون- یک مدیر باید این توانایی را داشته باشد که انگیزه لازم را در کارمندانش ایجاد کند تا بتواند بیشترین بازخورد را از آنها دریافت کند. اگر چه پول یکی از مهمترین عوامل به حساب می آید اما تحقیقات نشان داده که به تنهایی برای ایجاد انگیزه در کارمندان کافی نیست. در واقع آنچه یک فرد را در محیط کار فعال و پویا می نماید، عوامل دیگری ست که در ادامه برایتان آورده ایم. وظیفه یک مدیر است که این عوامل را بشناسد و آنها را در محیط کار پیاده کند.

به آنها اعتماد کنید

اگر کارمندان تان بدانند که شما به آنها اعتماد دارید، انگیزه بیشتری پیدا نموده و برای رسیدن به موفقیت و اهداف شرکت، کوشش بیشتری می نمایند. اگر شما به عنوان مدیر به کارمندان تان تکیه کنید، آنها نیز شما را ناامید نمی نمایند و با اعتماد به نفسی که به دست می آورند، شما را در رسیدن به اهداف تان کمک می رسانند.

روی اهداف کوتاه مدت تمرکز کنید

علاوه بر اهداف مدت بلندی که در سر دارید، بهتر است که روی اهداف کوتاه مدت هم تمرکز کنید. یک کارمند چند سال باید برای رسیدن به هدف بلند مدتی که شما تعریف نموده اید، صبر کند. اما اگر او به جای یک هدف بلند مدت، چندین اهداف کوتاه مدت در سر داشته باشد، از این جهت که نتیجه کوشش هایش را به چشم می بیند، انگیزه بیشتری برای کوشش پیدا خواهد نمود. در واقع شما با این شیوه به آنها ثابت می کنید که اهدافی واقعی، نه دور از دسترس، در سر دارید و هر فردی با کوشش زیاد می تواند به آن دست یابد.

محیط کار را برای آنها جذاب کنید

هیچکس دوست ندارد که ساعت ها در محیطی خسته نماینده کار کند اما اگر شما محیطی شاد، پویا و خوشایند برای کارمندان تان فراهم کنید، آنها نیز با انرژی بیشتری کار خواهند کرد. اولین قدم این است که تا جای ممکن امکانات مورد احتیاج کارمندان، مانند کامپیوتر، اینترنت پر سرعت و...، را در اختیارشان بگذارید. در قدم های بعدی، آنچه اهمیت دارد دکوراسیون دفتر کار است. لازم نیست که برای این کار هزینه زیادی بپردازید، شما با یک رنگ ساده و چند تابلوی زیبا هم می توانید ظاهر دفتر کارتان را از این رو به آن رو کنید. تمام این عوامل در کنار هم، محیط کار را برای کارمندان لذت بخش تر می نماید که در عملکردشان نیز تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

الگوی رفتاری آنها باشید

شما نباید از کارمندتان انتظار داشته باشید که خوب کار نمایند و خوب رفتار نمایند، در حالی که خودتان اینگونه نیستید. شما به عنوان یک مدیر، باید الگوی آنها باشید. صداقت، احترام و ارتباط موثر کلید موفقیت شما در محیط کار است. اگر می خواهید که در کارمندان تان انگیزه بیشتری ایجاد کنید، باید با آنها بیشتر در ارتباط باشید. تنها ارتباط دنیای مجازی کافی نیست، شما باید هر از چند گاهی رو در رو با آنها در تماس باشید. این کار باعث می گردد که آنها احساس ارزشمند بودن نمایند و برای جبران رفتارهای مثبت شما، سخت کوش تر باشند.

به آنها پاداش دهید

کارمندان شما تنها تا زمانی برای شما کار می نمایند که دلیلی برای ماندن داشته باشند. اگر می خواهید که افراد باتجربه تان را از دست ندهید، باید این انگیزه را در آنها ایجاد کنید. این انگیزه می تواند به هر شکلی باشد، به عنوان مثال شما می توانید به او به صورت نقدی پاداش دهید، یا این که هدیه ای برایش بخرید یا حتی به او آزادی عمل بیشتری در کار دهید. اگر آنها بدانند که کوشش هایشان دیده خواهد شد و نتیجه خواهد داشت، کوشش شان را نیز بیشتر خواهند کرد.

به آنها فضا برای رشد دهید

آیا کسی هست که از پیشرفت بدش آید؟ هر یک از کارمندان شما به هدف پیشرفت در زمینه ای که در آن تخصص دارد، وارد محیط کار می گردد. از این رو اگر شما فضای لازم را برای پیشرفت به آنها دهید، آنها نیز کوشش بیشتری خواهند کرد. اما اگر کارمند شما تصور کند که تا چند سال دیگر هم در همان موقعیت ثابت خواهد ماند، انگیزه اش را نیز از دست می دهد. بنابراین اگر می بینید که بعضی از کارمندان تان ارزش رشد کردن را دارند، این فرصت را به آنها بدهید. این کار نه تنها برای خود آن فرد، که برای شما هم فواید زیادی را به همراه خواهد داشت.

از آنها سوال کنید

به جای این که خودتان حدس بزنید کارمندان تان به چه چیزهایی احتیاج دارند، بهتر است که از آنها سوال کنید. اگر در مقابل آنها بنشینید و رو در رو با آنها در خصوص احتیاجهایشان صحبت کنید، در واقع حس ارزشمند بودن را به آنها منتقل نموده اید. مطمئنا اگر کارمندان شما احساس نمایند که برای شما مهم هستند، با انگیزه بیشتری کار خواهند کرد.

به جای کل، روی تک تک افراد تمرکز کنید

شاید از نظر شما یک جلسه جمعی بتواند به کارمندان انگیزه دهد اما اگر می خواهید که تاثیر بیشتری روی آنها داشته باشید، با تک تک افراد جلسات انفرادی بگذارید. هر کسی وظایف خاص خود را دارد، از این رو شما باید در راستای همان وظایف به فرد انگیزه دهید. به او ثابت کنید که پیشرفت در کار، هم به نفع خود او و هم به نفع شرکت خواهد بود. با ایجاد کردن انگیزه در تک تک افراد، نتیجه ای که از کل خواهید گرفت، بسیار موثرتر خواهد بود.

به آنها قدرت تصمیم گیری دهید

شما نباید صبر کنید تا نتیجه کار کارمندان را ببینید و طبق آنها پاداش دهید، بلکه باید در طول کار هم این انگیزه را در آنها ایجاد کنید. به عنوان مثال در حین کار به آنها قدرت تصمیم گیری دهید. بگذارید آنها با ایده هایی که در سر دارند، تفاوت ایجاد نمایند. اگر کارمندان ببینند که تصمیم گیری هایشان اهمیت دارند و در روند کار شرکت تاثیر می گذارند، انگیزه بیشتری برای فعال بودن پیدا خواهند کرد. شما باید به گونه ای با آنها رفتار کنید که خلاقیت شان برانگیخته گردد. بنابراین از این پس در جلسات از آنها نظر بخواهید و به آنها نشان دهید که نظرشان برای شما و به تبع کل شرکت اهمیت دارد.

منبع: زندگی امروز

به "چگونه در کارمندان انگیزه ایجاد کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در کارمندان انگیزه ایجاد کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید